Оригинално заглавие: From Seed to Bloom: A Year of Growing and Designing with Seasonal Flowers, 2022.

Преводач: Гаяне Минасян

Корица: Твърда

Година на изданието: 2023

Страници: 216

Време за четене: 3 минути

Ozone.bg

Вече трето лято хобито ми е да отглеждам цветя на терасата, носи ми огромно удовлетворение, като не може да се каже, че търся предизвикателства – по-скоро предпочитам растения, които могат да оцелеят и при не най-добрите и активни грижи. Първите две лета се получиха изненадващо добре, всичко растеше почти от само себе си, само с редовно поливане и торене, но тази година нещата като че се обърнаха, първите ми месеци резултатите бяха слаби до никакви – например от урожая от слънчогледи от миналата година нямаше и помен. Сега, мога да припиша фиаското на климатични фактори – многото дъжд, последван от още повече слънце, или на изтощаване на почвата, но като цяло общият ми откровен извод бе, че всъщност нищо не разбирам и нямам особена заслуга дори и за добрите резултати. Което ме отведе до купуването на „Четири сезона цветя. Отглеждане, бране, аранжиране“ на Мили Пруст, едно наистина богато илюстрирано издание, което ми се стори подходящо за натрупване на някакви основни познания.

Признавам, попрескачах лиричните описания, което не бих си позволил в друга книга, но тук определено диренето ми беше за конкретна информация, а не за емоционалните трепети, свързани с отглеждането на растения и колко щастие е това. Книгата е насочена основно именно към отглеждането на растения в истинска градина, а не към обичайното за нас, градските жители, силно ограничено откъм размах и възможности отглеждане на цветя в саксии и сандъчета. Част от по-универсалните съвети обаче ми бяха от полза, няма да влизам в излишни детайли, за да не проличи точно колко невеж съм в тази област, но всъщност немалка част от книгата – особено тази за аранжиране на различни букети или флорални композиции, си я прескочих откровено. Допадна ми как е разпределено по сезони какво трябва да се прави през всеки от месеците, какъв тип цветя е подходящо да се засаждат и по кое време, за да цъфтят в оптималния си период, а и отделните кратки глави за конкретни видове и как да бъдат отглеждани ми се сториха интересни, защото си изведох от тях и информация за по-семплите растения, които съм си насадил на моите тераси. Отделно книгата се фокусира силно върху екологичното отглеждане на растения, апелира хората да си набавят разсад или цветя от местните фермерски пазари и да подкрепят дребните производители.

Накратко – „Четири сезона цветя“ има какво да даде на напълно начинаещ ентусиаст, но по-скоро е насочена към хора с градини, примерно около вила или селска къща, които искат да развият отглеждането на цветя на по-професионална основа. А аз продължавам с опитите, може да се пречупя да гледам някакви видеа, колкото и да ненавиждам подобен метод за получаване на информация.