Жанр: Фантастика

Издателство:

Автор: Иън Макдоналд

Оригинално заглавие: The Dervish House, 2009.

Преводач: Катя Серафимова Попова

Корица: Капка Кънева, мека.

Година на изданието: 2015

Страници: 610

Рейтинг :

Време за четене: 5 минути

Ozone.bg

Що се отнася до мен, истината не ме интересува.
Интересуват ме само красивите измислици, които съставят този град.

   Едно от планираните ми намерения за тази година беше да прочета и трите издадени у нас книги на Иън Макдоналд. Вече го видях като лунен експанзионист („Луна. Новолуние“) и като пътешественик из паралелни светове („Беглец по равнините“). За накрая оставих най-амбициозния роман, първия му на български – „Дервишката къща“, която си купих около четенето на нейния наглед нелогичен „братовчед“ – „Странност на ума“ на Орхан Памук. Заявявам, че има роднинска връзка, дори това да е непонятно – разбираемо е Нобеловият лауреат да опише Истанбул през XX век, далеч по-странно е един фантаст да опише турския мегаполис през 2027 г. Но това е факт. И книгата е магнетично прекрасна.

 6993091 Пет дни – точно толкова продължава действието по тия малко над 600 страници, и развитието е плавно, но увличащо. За тези пет дни, започващи със странен атентат на една истанбулска улица, се стига до мащабна заплаха към цял Европа, издирва се легендарен артефакт на име Медения човек, една корпорация е напът да се срине във финансов крах, едно дете с болно сърце и играчка трансформиращ се робот става детектив, а над всичко това витаят джинове и други същества от мюсюлманската митология. А, да, и Турция е в ЕС, а „Бешикташ“ е на четвъртфинал в Шампионската лига срещу „Арсенал“ 😉

12307537  Но вкусът е важен. А тия страници са страшно вкусни. Не знам дали Макдоналд е живял в Истанбул (на Луната гаранция не е, пък чудесно я бе описва, де), но потапянето в атмосферата на един наглед огромен, шумен, гъмжащ от хора и машини кошер е комбинирана с описание на тихи, стари квартали, в които се пие бавно кафе, бистри се политика и футбол, а местните клюки са по-важни и от двете. Освен главните герои, всеки от които има ключово значение за гръбнака на историята, Макдоналд показва истински майсторлък в развиването на кратки, но колоритни странични линии, които придават плътност и завършеност на рисуваното от него платно.

  3939729  И ако идеята за наноиндустрията, която е хей там, зад ъгъла, е прекрасна, то посоките, които чертае за нейното използване, са плашещи – от хапчета, които с лекота регулират мозъка в една или друга посока, през рояци роботи на сигурността, които контролират в миг всяко събитие, което се случва по улиците, та до идеята, че ДНК може да се използва като запаметяващо устройство с практически безкраен капацитет, което отваря вратите към немислимо наглед бъдеще, в което човек може да се съпреживява цели чужди животи.

 19415342 В Истанбул Макдоналд среща традицията и миналото с иновацията и настоящето. Героите му са пръснати сред всички възрасти, имат коренно различни социално положение и светогледи. Един от героите, точо както при Памук, е самият град с кривите му сокаци и огромните булеварди, с двата бряга, които означават символно повече, отколкото чисто географски, с Босфора, който свързва и дели. „Дервишката къща“ носи магия и наука, носи страх и надежда, един модерен, смислен, еклектичен роман, който може да бъде еталон за реалистична прогностична фантастика.

  Мога смело да свържа този роман с два други на Паоло Бачигалупи – „Момиче на пружина“ и „Водосрез“.

  В „ShadowDance“ има две ревюта за книгата – тук и тук, още две има в „LoveBigBooks“ и в „Приумици“.