Жанр: Бизнес

Издателство:

Автор: Рандъл Лейн

Оригинално заглавие: You Only Have to Be Right Once: The Unprecedented Rise of the Instant Tech Billionaires, 2014.

Преводач: Любов Петрова

Корица: Александър Калчев, мека.

Година на изданието: октомври 2015 г.

Страници: 220

Рейтинг :

Време за четене: 5 минути

Ozone.bg

   Рядко до почти никога чета такива книги, твърде откъснат съм от технологичния свят, макар да се възползвам от крайните продукти на въображението на неговите властници. Определено обаче вече виждам в себе си зараждащото се консервативно мрънкало, което по никой начин не желае да бъде на върха на вълната с последните новости – примерно съзнавам колко безнадеждно демоде е списването на блог, но да се занимавам с влог ми се струва ужасна досада. Така и не прочетох прословутата биография на Стив Джобс, макар да ми я подариха в оригинал, а и едва ли щях да посегна към „Една успешна идея е достатъчна“, ако преводачката на книгата не ми я беше описала с оня налудничав блясък в очите, който така обичам и който рядко срещам. Но когато човек наистина се радва на това, което върши, е лесно да предаде това вълнение на околните – и срам, не срам, използвах тази книга, за да си наваксам годините нарочно вкнижаване и отказ от по-широк поглед към случващото се в дигиталния (и не само) свят.

 От 10 години насам хората, финансиращи рискови предприятия, предпочитат младото поколение, израснало с технологиите, пред ветераните на индустрията, при условие, че към първите е прикрепен по някой по-опитен за надзор. Вече надраснахме изискването за определена възраст. Днес децата изцяло ръководят шоуто.

22245059   Рандъл Лейн и екипа на „Форбс“ са събрали имена, които споделят още едно „непростимо” нещо, освен това, че не могат да си преброят парите – повечето са били под 30, когато в главата им е светнала митичната лампичка на гения и са се заели да създадат компаниите, които днес имат милиарди потребители. Същевременно съм наясно с едно: историите за успешни предприемачи винаги трябва да се четат с едно наум – в света има безброй хора, които са положили не по-малко усилия, били са често по-умни, креативни и отдадени, но са се провалили и така и не са попаднали в светлината на прожекторите. Но точно тези са успели – но преди това са се проваляли по няколко пъти, хвърляли са години труд и безброй безсънни нощи в идеи, които просто са сработили по една или друга причина. Но не са се отказали, не са си намерили просто някаква работа или насочили към „обещаваща кариера“, каквото и да означава това идиотско нещо.

Достатъчна е само една успешна идея. Най-големият успех идва, когато хората не се страхуват да се провалят – това несъмнено е чисто американска гледна точка, която обяснява защо почти всеки истински иноватор от епохата на интернет е представител точно на тази нация.

25810493   В „Една успешна идея е достатъчна“ са описани накратко биографиите и проблемите, с които са се сблъскали създателите на компании като Facebook, Tesla, DropBox, Instagram, Tumblr, Spotify, Twitter, Snapchat, GoPro и още много, част от които може и да не ви говорят нищо, но техните виртуални империи влияят на живота на хората в невъобразима степен. Дали класически интроверти или пък бликащи от неудържима енергия симпатяги, създателите на тези компании минават през сходен жизнен опит – често напускат колежа, създават и се провалят с по няколко стартъпа, работят денонощно, пътуват постоянно, не се отчайват при отказ… и в крайна сметка все някой инвестиционен фонд или бизнес ангел ги поглежда благосклонно и им дава ключовите първи няколкостотин хиляди долара, за да започнат да сбъдват мечтата си с нужния за успех мащаб. Дали придобиването на милиони и милиарди долари ги прави щастливи, е отделна тема, малцина от тях не се съдят с бивши съдружници и приятели, а други трябва да се примирят, че създаденото от тях вече има собствен живот и се подчинява не на волята им, а на две могъщи сили – на потребителите и на инвеститорите.

   Да ви преразказвам забавни моменти от книгата няма смисъл, сигурно сте по-запознати с част от тези герои на нашето време, които предпочитат тениските пред костюмите. Иначе самото навлизане в книгата с лекота променя възприятията – към края на един от иноваторите му дадоха грант от няколкостотин хиляди долара и автоматично си помислих: „Ех, с толкова само какво ще прави?“, а след миг се осъзнах с каква лекота съм се настроил към милионите и милиардите, които с измамна невинност се сипят по предните страници. И че ако една оферта за милиард за Instagram е впечатляваща, трижди по-впечатляващ е отказът на 3 милиарда за SnapChat. И все пак тези невъобразими пари ги има, защото милиони искат да използват продукта на нечие въображение, създаден с чутовно много труд.

  Поздравявам „Еднорог“ за чудесната корица, оригиналните са видимо отблъскващи.