Корица: Мека

Година на изданието: 2012

Страници: 654

Рейтинг :

Време за четене: 6 минути

Ozone.bg

   Прекалено дълго време четена, прекалено дълго чакаща за ревю, една от онези книги, които не са лесни нито за четене, нито за описване. “Ходорсковски. Автобиографична книга” на Михаил Ходорковски и Наталия Геворкян (която бе скоро у нас) е от онези толкова полемични книги, за които никоя позиция не е напълно защитима. Разбира се, книгата е пристрастна, разбира се, че е едностранчива. Но едновременно с това е силна, горда и непримирима. През цялото време Ходорковски ми напомняше на герой на Айн Ранд – от тези хора, които могат да накарат колелата на машината да се въртят и който не е склонен да хрантути паразити, които се умилкват около му или пък го заплашват.

   Предполагам сте наясно кой е Ходорковски – един от няколкото всеизвестни руски олигарси, който се осмели да се опълчи на Путин и в резултат на тази смелост загуби не само бизнеса си, но и свободата си. Тази книга е неговата история – от последните години преди падането на комунизма, когато в хаоса успява да си пробие път нагоре с неизтощима енергия и неоспорим организационен гений. С каквото и да се захване, Ходорковски го развива с огромен мащаб – дали ще е внос на компютри, дали ще е банка, която развива иновативни за руските ширини услуги. Описвайки живота си, той описва Русия – една държава след имплозия – свита в себе си, бедна, неразбираща, победена без война. По страниците шестват знайни и незнайни лица – тук според мен е един от малкото недостатъци на изданието, в което има нужда от доста солидни бележки, защото българския читател няма как да е добре запознат с фигури, които за руския навярно са нормална част от пейзажа. Все пак самите автори описват пространно хората, които имат значение за руския преход, така че не е фатално.

   Кариерата на Ходорковски се развива стремително, а разказът през неговите очи е допълван от журналистката Наталия Геворкян, която задава по-широката рамка – на всичко, което се случва в Русия, на личните си наблюдения, на отношението си към самия Ходорковски в по-ранни времена, което никак не е било ласкаво, дава думата на купища от хората около него – някои приятели (все още), други откровено враждебно настроени. От думите им се формира един плътен образ на волеви човек с ясно съзнание за уменията и способностите си, с разбиране на реалността около него и възможностите да я трансформира според разбиранията си.

   Мащабът на книгата дотежава в един момент, поне докато не стига до наистина интересната част – купуването на ЮКОС и изправянето на крака на огромната фирма, затънала в дългове и вътрешна неефективност. Силно ме впечатли това (ако е вярно, струва ми се, че е), че Ходорковски е искал да е наясно как работи всичко в петролната компания и се е трудел наравно с работниците за по няколко дни на всяка работна позиция. Точно такива хора уважавам аз самият – които не се свенят да омърсят ръцете си, които не са само по тактики и стратегии, по мечтания и планировки, а се захващат и правят нещата, за да са наясно как всъщност се случва всичко.

   Към края книгата си е направо трилър. Трудно ще откриете дори една добра дума за Путин – още с въвеждането си на сцената като невзрачна креатура на службите Ходорковски се отнася с недоверие към него, а с развитието и увеличаването на президентската му власт сблъсъкът става все по-очевидно неизбежен. Внушението на книгата, с което съм склонен да се съглася, е, че петролната политика става национална политика и няма място за независими компании на руския пазар, още повече такива, които са склонни да се обвързват със западните гиганти с цел развитие на технологиите и повишаване на ефективността/печалбите. Ходорковски признава, че не е очаквал докъде ще се стигне – не е вярвал, че е възможно държавата брутално да унищожи компанията и да затвори него и съдружниците му.

   Днес, доста години по-късно, нещата не са забравени, а Ходорковски – един категорично блестящ ум – още е в затвора. Далеч съм от мисълта, че той е света вода ненапита – сред страниците се промъкват обяснения за различни хватки и тактики, използвани в бурния руския бизнес климат, които по никой начин не могат да квалифицират като суперморални или нещо подобно, но е факт, че той и екипът му притежават качествата да създават нови неща и да реорганизират и поправят стари и затлачени начинания. А това е важно.

   “Ходорковски. Автобиографична книга” не е никак лесна за четене, но си заслужава. Научих страшно много от нея, но и през цялото време, докато я четях, бях нащрек – както написах по-горе, това е лична история, а не балансирано описание на прехода в Русия. За мен обаче съдбата на Ходорковски и хората около него е показателна в няколко посоки – че със знания и упоритост могат да се случват добри неща дори в безумна обстановка, но и че това не е достатъчно, когато имаш насреща си държавно управление с лични интереси. Политиката е мръсно нещо и е ясно, че едрият бизнес е срастнат с нея (вж. “Шоковата доктрина” на Нейоми Клайн) до степен на неотделимост.  Дипломната ми работа в СУ бе посветена именно на симбиозата между държавната власт и корпорациите и логично Русия ми бе контрапункт на Запада с обърнатата зависимост на компаниите от държавата. Тази книга е силен глас срещу този порочен модел, който ми се струва несъстоятелен в дългосрочен план сам по себе си, но ще се види докъде ще го докарат руснаците.