И така, часът е пет сутринта, легнах си само за няколко часа, някак винаги така се получава. И все пак се усмихвам, вдъхвайки аромата на горещата чаша кафе. Всичко е почти наред. Книговодителят ще е готов, макар и с цената на съня, „Ливърпул“ вдигнаха леляната титла, написал съм си всички ревюта, ходих до морето по хубави поводи, има и тъга по приятел, който си отиде ненавременно… живот като живот. Предвкусвам идните дни, в които градинката пред НДК ще е пълна с белите шатри, ще си играем пак на ще вали ли, няма ли да вали, но най-важното – книгите, ще са навсякъде. Вече съм готов с моя списък, ще кажа на любимата само за около половината, пък сетне ще ги примъквам по малко, та докато се усети, ще е късно. 🙂 При това почти всички са книги, излели от коледния панаир насам – и това е показателно колко добре са нещата в книжния бранш, сигурно едно от малкото неща, на които можем да гледаме позитивно в милата ни родина. Книгите и четенето – те са ключът към всичко, и ако поредната статистика пак вади страховити числа за нечетящите, аз предпочитам да гледам другата част – на многочетящите. Това са моите хора. И за тях правя тези книговодители година след година.
Отново няма да съм по цял ден на панаира, изключая днес и уикенда, и аз искам време да обикалям спокойно, да говоря с колегите, да откривам книги, които съм пропуснал – защото дори в този пореден километричен книговодител съм събрал само част от издателствата и малка част от книгите, препоръчвам за кой ли път да не се доверявате изцяло нито на мен, нито на никого друг и просто да отделите време за волно обикаляне и книгооткривателстване, няма по-хубаво нещо. И все пак един базов списък като за начало ще е полезен – и като насоки, и като самодисциплиниране, за да не си хвърли човек всички пари още на първия по-голям щанд. Събрал съм почти петдесетина издателства, тази година не ми остана време да преровя изобщо какво е излизало, та ще да съм изпуснал със сигурност някое интересно заглавие от колеги, които не са ми влезли досега в полезрението, но нейсе, ще наваксам за коледния панаир, книгите поне имат дълъг срок на годност, понякога вечност – поне в нашите кратки човешки мащаби.
Ще си позволя да насоча отново вниманието към моята книга „100 книги, които трябва да прочетете“, в която съм подбрал най-добрите за мен заглавия сред буквално хилядите, за които съм писал в „Книголандия“. Ще се радвам отново да си говорим за всякакви книги с всички вас, с колегите поне това наистина умеем – да четем всякакви книги и да сме винаги готови да ги обсъждаме. И не по-малко важно – да чуем вас, вашите мнения, препоръки, хвалби, критики, панаирите са за това, да се чуваме, познаваме, да споделяме. И съм благодарен, че ги има – и че вас ви има все повече и повече година след година.
Както обичайно, сложил съм линкове към ревютата ми за всички книги, които съм чел, а за тези, които не съм – към Ozone.bg, където има онлайн панаир на книгата с добри отстъпки.
Тук са линкове към предишните книговодители, вече 14 години ги списвам, безброй чудесни книги има и в тях и ако имате време, е хубаво да ги разгледате (знам, че никой не е толкова луд, но просто ми харесва да ги има):
2011 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2012 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2012 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2013 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2013 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2014 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2014 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгатаа“
2015 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2015 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата“
2016 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2016 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2017 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2017 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата“
2018 г. „Книговодител за Пролетния базар на книгата, 2018 г.!“
2018 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата“
2019 г. „Книговодител за Пролетния базар на книгата, 2018 г.!“
2019 г.„Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2019 г.“
2020 г. „Книговодител за проЛетния базар на книгата, 2020 г.!“
2021 г. „Книговодител за пролетния базар на книгата, 2021 г.!“
2021 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2021 г.“
2022 г. “Книговодител на пролетен панаир на книгата – 2022 г.”
2022 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2022 г.“
2023 г. „Книговодител за пролетния панаир на книгата, 2023 г.“
2023 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2023 г.“
2024 г. „Книговодител за пролетния панаир на книгата, 2024 г.“
2024 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2024 г.“
Ето и кои книги препоръчвам изрично:
„Волята на мнозина“ на Джеймс Айлингтън
„Преобразената Земя“ на Питър Франкопан
„Морето на спокойствието“ на Емили Сейнт Джон Мандел
„Изпепелен свят“ на Питър Хелър
„И леглото ни е зеленина“ на Виолета Радкова
„Нашето вечно утре“ на Габриел Зевин
„Сингапурска хватка“ на Дж. Г. Фарел
„Всеки в този влак в заподозрян“ на Бенджамин Стивънсън
„Сиела“, шатра №20
Както винаги, започвам с българските. Писах за вдъхновяващата „Високо“ на Владо Николов и ерудитската „Цветята на нациите“ на Кирил Карталов, а сред новите заглавия вниманието привличат „Чекмо 3“, която завърши знаковата трилогия на Момчил Николов, „Реките на времето. Истински роман“ на Евгения Кръстева-Благоева, „Божана“ на Анна Авиил, „Дарена“ на Ина Ясипова и „Фермата на писателите“ на Иво Сиромахов.
Мащабен проект като „Аристокрацията на Второто българско царство“ на Николай Овчаров заслужава внимание, също както и „Васил Левски – най-добрият ни българин“ на Пламен Павлов. Тук бих добавил и „Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква“ на Момчил Методиев, важна книга по толкова актуална тема. След коледния панаир излезе биографичната „Лили“ на Георги Тошев, а наскоро се появи носталгичната „(Не)забравените мачове“ на спортния журналист Илия Иванов.
Изрично искам да препоръчам обновеното издание на „Умни пари“ на Стойне Василев, изключително полезна книга е. А няма как да не се радва на много внимание чисто новата „101 отбивки: Вино и храна“ на Иван Михалев и Елина Цанкова.
В преводните смогнах най-сетне да пиша за впечатляващите „Изчезнали кралства. Възходът и упадъкът на държави и народи“ на Норман Дейвис, а до нея се нареди един мъчен, но много важен проект – „Ноември 1942 г.“ на шведския историк Петер Енглунд, а сега гордо до тях застава „Преобразената Земя“ на Питър Франкопан, автора на „Пътищата на коприната. Нова история на света“. Писах и за „Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО“ на Питър Апс, а до нея сега застана и друга важна политическа книга – „Ние. Дневник на падението“ на Дмитрий Глуховски. Прочетох една силно чакана книга – „Изходен код. Моето начало“ на Бил Гейтс, както и наваксах с ревю за една от есента: „Повече. 10 000 години растеж на световната икономика“ на Филип Коган. Няма как да пропусна друга мемоарна: „Братя“ на Санто Версаче.
„Твоята история“ на Рута Сепетис допълни романите на авторката, а Али Абдаал дава ценни съвети в „Приятната продуктивност“. В психологическите се отличава тъкмо излязлата „Отвори, тогава когато…“ на д-р Джули Смит, важна е и „Силата да кажеш Не“ на Ванеса Патрик, излезе и още една книга от Брайън Трейси – „32-та абсолютни закона на парите и успеха“. Особено внимание иска и „Добрата енергия“ на Кейси и Кали Мийнс.
В трилърите гордостта ми е „Всеки в този влак е заподозрян“ на Бенджамин Стивънсън, добавих и „Съпругата на серийния убиец“ на Алис Хънтър, а колегите ми допълват солидни заглавия като „Нощта, в която тя изчезна“ на Лиза Джуъл, „Колежката“ на вездесъщата Фрида Макфадън и „Убийствена първа среща“ на Л. М. Чилтън.
Вече се сбъдва очакването ми „Моите приятели“ на Фредрик Бакман да покори пак читателските сърца, насочени към тях са и „Жеравите отлитат на юг“ на Лиса Ридсен, и „Къща без прозорци“ на Надя Хашими. Тук добавям и „Изчезването на Астрид Брикар“ на обичаната Наташа Лестър, и „Жени с късмет“ на Софи Уан. С фентъзи окраска пък са „Омагьосаната хасиенда“ на Дж. С. Сервантес, „Книгата на вратите“ на Гарет Браун и „Енциклопедия на феите от Емили Уайлд“ на Хедър Фосет, както и „Книгата на Азраил“ на Амбър В. Никол.
В очакване на новата книга за Вещера пък излезе и финалът на трилогията за Хуситите – „Вечна светлина“ на Анджей Сапковски.
В горещия сектор няма край просто, излизат нови и нови книги, много от тях с порезки, на обичаните Пенелъпи Дъглас, Скарлет Сейнт Клеър, Х. Д. Карлтън, Лаура Таласа, Л. Дж. Шен, Кери Манискалко, Мерседес Рон, Рина Кент, Ел Кенеди, Моника Мърфи, RuNyx, Рина Кент, Адалин Грейс, Лиз Томфорд, Харпър Л. Уудс, Брин Уивър и други, дори няма да се опитвам да изброявам заглавия, невъзможно е.
Чудесната трилогия за млади „Общежитие за чудовища“ на Милен Хальов завърши с „Детето от пророчеството“, а Иво Сиромахов продължи приключенията за децата в „Тони и Гари си избират професия“. Няма как да пропусна и най-усмихнатата Изабел Овчарова и нейното ново и допълнено издание на „Щастливей“. Бих припомнил пак и за „История с деца“ на Джеймс Клавел, толкова актуална е тая книга.
Отново ще припомня и за книгите на Алек Попов…
Ако сте пропуснали:
“Императорът на лъжите” на Стив Сам-Сандберг
„Безстрашен“ на М. У. Крейвън
“Утопия Авеню” на Дейвид Мичъл
„Ай Си Ю/ICU“, шатра №34

Едно от големите събития на панаира ще е излизането на „Анима“ на Капка Касабова, която ще дава автографи на 31 май, събота, от 17 часа на щанда на издателството. Две нови издания от български автори привличат също вниманието – „Скарида“ на Димитър Коцев – Шошо, и „Лято в Бурландия“ на Момчил Миланов, която определено ще си взема. Четох добри отзиви за „Адвент“ на Гюнар Гюнарсон.
Ако сте пропуснали:
„Емпузион“ на Олга Токарчук
„Вълшебната планина“ на Томас Ман
„Керван за гарвани“ на Емине Садкъ
„Алтера“, шатра №42
Преди дни писах за „Живот и страдания на Майкъл К.“ на Нобеловия лауреат Дж. М. Кутси, други преиздания от него са „Майсторът от Петербург“, посветена на Достоевски, „Безчестие“, очаква се да излезе и „Полякът“.
Ако сте пропуснали:
“Река на боговете” и “Дервишката къща” на Иън Макдоналд
“Крадлата” на Сара Уотърс
“Енигма” на Антони Казас Рос
„АМГ/AMG“, шатра №34
Прочетох „Някой виждал ли е Шарлот Солтър?“ на Ники Френч, все така авторите държат ниво, сега е излязъл нов трилър – „Приятелката“ на Мишел Франсис. Вниманието привлича и „Човекът, който се страхуваше да живее“ на Мигел Анхел Монтеро, а в нехудожествените бих разгледал „Нека те виждат“ на Джен Готлиб и „Битка за внимание“ на Гари Вайнерчук.
Ако сте пропуснали:
„Как ще те убия“ на Рен Дестефано
„Нечутата“ на Ники Френч
„Невероятното странстване на Харолд Фрай“ на Рейчъл Джойс
„Артлайн Студиос“, шатра №52
Царството на фантастиката и фентъзито се е въздигнало на щанда на „Artline Studios“. В последните месеци прочетох куп техни книги – като се почне от изключителната „Морето на спокойствието“ на Емили Сейнт Джон Мандел и мащабната „Ние сме легион“ на Денис Е. Тейлър, които с основание влязоха в топпрепоръките. „Мики 7“ на Едуард Аштън направи впечатление заради (въпреки?:)) екранизацията си, „Начинаещ злодей“ на Джон Скалзи е забавна, а Марта Уелс продължава поредицата си за бота-убиец с „Протокол „беглец“, преди дни излезе и четвъртата част – „Стратегия за оцеляване“. Към тях добавих и мащабната „Искрящият меч“ на Крис Удинг, чиято втора част, „Призрачното ковчеже“, чета в момента.
Вълнувам се искрено от поредния опит на българска почва да се присади откачено гениалният Чайна Миевил, този път в колаборация с Киану Рийвс – „Книга за другаде“. Заслужено огромно внимание предизвика преиздаването на петте тома от поредицата „Експанзията“ на Джеймс С. А. Кори, предстои да излезе и шестият – „Пепелта на Вавилон“. Друга нова книги в сектора е „3зекиил“ на Питър Кодрън.
Във фентъзито пък излезе „Гладът на боговете“, втората част на „Сага за Кръвнозаклетите“ на Джон Гуин след „Сянката на боговете“, „Мечът на Кайген“ на М. Л. Уанг и „Големът и Джинът“ на Хелийн Уекър. Ще отбележа и излизането на „Кръв и измяна“, четвъртия случай за инспектор Джак Логан на Дж. Д. Кърк.
В новата поредица на издателството в света на Star Wars излезе „Дарт Плегиъс“, както и комикси като „Тъмен ситски лорд: Имперска машина“ и „Тъмен ситски лорд: Краят на завета“. Има още цял куп разнообразни комикси от различни вселени, не бих и посмял да се разпростирам тук, феновете знаете по-добре.
При детските важно е новото издание на „Дивият робот“ на Питър Браун, а внимание привлича поредицата „Ку-Чо“ на Дейв Пилки.
Ако сте пропуснали:
„Петият сезон“ на Н. К. Джемисин
„Деца на времето“ на Ейдриън Чайковски
„Да спиш в море от звезди“ на Кристофър Паолини
„Асеневци“, шатра №31
Достойно за уважение е фототипното издание на първи и втори том на „История на българския народ“ на Петър Мутафчиев, ще го разгледам обезателно. Бих обърнал внимание и на „Твоят джобен терапевт“ на Ани Цимерман и „Езикът на парите“ на Кайла Скенлън, както и на една от миналата година, която съм пропуснал – „Законите на парите – психология на инвестирането“ на Даниел Кросби.
Ако сте пропуснали:
„Дневникът на Сатаната“ на Леонид Андреев
„Бард“, шатра №31
Наваксах си с два по-стари романа на Стивън Кинг – „По-късно“ и „Били Съмърс“, тук ще намерите още много от него. Отличителното актуално заглавие на издателството са мемоарите на Ангела Меркел „Свобода“, а от знаковия Дон Уинслоу е излязъл сборникът „Престъпление 101“. Пак тук са преобладаващата част от сипещите се отвред трилъри на Фрида Макфадън, а впечатление ми направи „Шехерезада“ на Джамила Ахмед. За отбелязване е петата книга от поредицата „Аз, вещицата“ – „Пророчеството на черната птица“ на Дебора Харкнес, както и началото на новата поредица на Рансъм Ригс – „Необикновените разочарования на Леополд Бери“. От нехудожествените ще разгледам „Наръчник за оцеляване“ на Клайв Джонсън.
Ако сте пропуснали:
„Материалният свят“ на Ед Конуей
„Космос“ на Карл Сейгън
„Антични светове“ на Майкъл Скот
„Бениториал/Benitorial“, шатра №4
В началото на годината прочетох „Мъжът от сенките“ на Хелън Фийлдс, навреме излиза и още един трилър от нея – „Съвършена смърт“, следващата след „Съвършени останки“ и „Съвършена плячка“. Нови заглавия в жанра на щанда ще са „Пациентът“ на Себастиан Фитцек, „Смърт в Марлоу“ на Робърт Торогуд и „Мотел „Залез“ на Симон Сейнт Джеймс, а вниманието ще привлича и „Всяко неизвършено добро“ на Адриана Триджани.
С удоволствие ще разгледам новите им бижута „Музеят на животните“ на Джени Брум и Кейти Скот, както и „Карти“ на Александра и Даниел Мижелински.
Ако сте пропуснали:
„Студен гранит“ и „Гаснеща светлина“ на Стюарт Макбрайд
„Сирак Х“ на Грег Хъруиц
„Градината на самурая“ на Гейл Цукияма
„Българска история“, шатра №41
Новото издание „България в края на Втората световна война“ на Боян Жеков; Евгения Калинова и др. привлича внимание, както и „Власт и страст. Дворцовите драми в българската история“ на Пламен Павлов. За отбелязване са „Съдбата на старобългарската ръкописна книга през вековете“ на Куйо Куев, албумът „Атентатът в църквата „Св. Неделя“, също и „Траките. Какво трябва да знаете“ на Валерия Фол, и др. Важна историческа книга е и „Въстанието и клането в Батак“ на Ангел Горанов и Петър Горанов.
И да припомня пак за „Моята първа детска азбука. Стихотворения с красиви български думи“ на Ива Колева.
Ако сте пропуснали:
„Как Цар Футбол превзе България“ на Теодор Борисов
„Вакон“, шатра №7, 27
Задължително ще обърна внимание „В сърцето на морето. Трагедията на китоловния кораб „Есекс“ на Натаниъл Филбрик и на „Еверест ООД“ на Уил Кокръл. Излезе „Родени да тичат 2“ на Кристофър Макдугъл и Ерик Ортън, първата книга ми напълни душата. За отбелязване е и „Тайните на Мачу Пикчу, Йети и гигантите на Тула“ на Симеон Идакиев, а миналия път пропуснах да си взема „Лорънс Арабски“ на сър Ранулф Файнс, ще поправя това.
Ако сте пропуснали:
„Мъртвата планина. Неразказаната истинска история за инцидента при прохода Дятлов“ на Дони Айхар
„Нансен“ на Хавиер Качо
„Летящият шотландец – неразбраният гений, вдъхновил света“ на Греъм Обри
„Вижън Букс/Vision Books“, шатра №39
Последен панаир ще си бъдем без така очакваната „Мрак“, финалната част на страхотната поредица за детектива Бънк Ромеро на Емил Минчев, но поне можем да се порадваме на корицата. Нова книга на издателството е „Пренареждане“ на Анна Палазова, на щанда ще бъде представен и том 3 от постапокалиптичната киберпънк комикс поредица „БИОН“ на Сатанасов, ще разгледам и комикса „Войната на Капитаните“ на Димо Димитров.
На този щанд ще откриете и книгите на изд. „Протон“, ярко ще се отличава отглас от друго време – сборникът „Желязната звезда“ на великия Робърт Силвърбърг, както и другото им ново издание – „Когато Спящия се пробуди“ на Хърбърт Уелс, и двете ще са задължителни в списъка ми, като искам да припомня и за трите чудесни юношески романи на Робърт Хайнлайн – „Космическото семейство Стоун“, „Червената планета“ и „Ракетният кораб Галилео„.
И новина от първия ден на панаира още – излезе още един от романите на Хайнлайн: „Астронавтът Джоунс“!
Ако сте пропуснали:
„Енерган 22“ на Хаим Оливер
„Нюх“, „Бяс“, „Стръв“, „Мъст“ и „Лов“ на Емил Минчев
„Пепеляшка: Окабелена“ от Николай Пеев
„Дамян Яков“, шатра №44
По случай 80 години от публикуването на първата детска книга на Туве Янсон издателството ще издаде деветте книги с нов формат и в меки и твърди корици, като началото е за „Малките тролове и голямото наводнение“ и „В края на ноември“.
Ако сте пропуснали:
“Кръчмата на Калахан” на Спайър Робинсън
„Красива наука. Светът според физиката“ на проф. Джим Ал-Халили
„Човекът – „социално животно“ на Елиът Арънсън
„Еднорог“, шатра №37
Най-сетне прочетох знаковата „Тайната история“ на Дона Тарт, а от Алистър Грей, автора на изключителната „Клети създания“, прочетох и чудатата „Стари влюбени мъже“, заради страници от която стоях като в ступор в „Лувъра“ пред картината „Салът на „Медуза“, в живота понякога се случват такива чудати съвпадения. В новото си издание „История на света в 10 1/2 глави“ на Джулиан Барнс напомня за едни други времена, а любимият Артуро Перес-Реверте пак ме впечатли със своя „Последен случай“. Така и не стигнах до „Одисея“ на Стивън Фрай, лятото ще.
Сред новите книги на издателството се отличават първите томове на историческите романи „Китай“ и „Дъблин“ на Едуард Ръдърфърд, а от историческата поредица на Борис Акунин излезе „Мир и Война“, която ще си взема редом с „Доброключенията и разсъжденията на Луций Катин“, която не знам как изпуснах на коледния панаир.
Трябва да се отбележи на „1989“ Вал Макдърмид, продължението на „1979“, както и новото издание на „Истанбул“ на Орхан Памук.
Ако сте пропуснали:
„Огледални убийства“ на Антъни Хоровиц
„Чумни нощи“ на Орхан Памук
„Дяволът и тъмната вода“ на Стюарт Търтън
„Емас“, шатра №1
След една по-стара книга на издателството – „Човек без куче“ на Хокан Несер – се оказах обезтрилърен, така че на панаира ще тичам стръвно към този щанд, само вижте какви нови чудеса ще има на него. От автора на „Кестеновия човек“ Сьорен Свайструп излиза нова книга, „Игра на криеница“, Андерш де ла Моте продължава историята от „Кралят на планината“ в „Стъкления човек“, а от великолепния Юси Адлер-Улсен излезе както ново издание на първата част от поредицата му за Карл Мьорк, „Жената в капан“, така и толкова чаканата десета, последна част – „Килия 437“! Нова книга има и от Макс Сеек – „Призрачен остров“, а биографичната поредица на издателството се обогати с „Жорж Санд и езикът на любовта“ на Беате Рюгиерт.
А Несбьо, ще питате? И аз ще питам. Винаги искаме още. И си чакаме продължението на „Кралството“!
Ако сте пропуснали:
„Островът с плъховете и други истории“ на Ю Несбьо
„Вълче лято“ на Ханс Русенфелт
„Сърце в лед“ на Лине Холм и Стине Болтер
„Ентусиаст/Enthusiast“, шатра №5
„Нашето вечно утре“ на Габриел Зевин и заслужи място в топпрепоръките, съжалявам, че не я прочетох по-рано. Чисто нова и търсена от читателите пък е „Планът „Елиминирай Европа“ на Людмила Филипова, заслужаващи внимание нови книги на издателството са и „Лабиринти“ на Франк Тилие, и „Жени, лишени от търпение“ на Джаили Амаду Амал.
Сред многото нови детски книги впечатление пък ми направи „Антарктида – Бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“ на Христо Пимпирев и Екатерина Виткова.
Ако сте пропуснали:
„Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис
„Посланическото градче“ на Чайна Миевил
„Линдберг. Приключенията на мишлето летец“ на Торбен Кулман
„Ера“, шатра №8
Да споменем три нови издания на знакови книги – „НулаНулаНула“ на Роберто Савиано и „Хамелеонът се завръща“ и „Екзекуторът“ на Крис Картър! Впечатление ми направи и „Командировката“ на Джеси Гарсия.
Ако сте пропуснали:
„Изобретяването на звука“ на Чък Паланюк
„И никога не я откриха“ на Ремигиуш Мруз
„Написано с кръв“ на Крис Картър
„Ерго“, шатра №55
Три книги от български автори привличат вниманието тук: „Ранчото на разбитите сърца“ на Златко Ангелов, „Република Пиротска“ на Никола Лалов и „Индианеца, който ми изпи динята“ на Петър Марчев, в преводните нови са „Завръщането“ на Петър Шестак и „Транспрусия“ на Збигнев Збиковски, а трябва да се отбележи и новият превод на Петър Тушков на „Приключенията на Алиса в Страната на чудесата“ на Луис Карол. Погледнете събитието във фейсбук, за да видите срещите с автори, заслужава си.
Ако сте пропуснали:
„Една и съща жена“ на Данила Райчева
„Херкулес“ на Миленко Йергович
„Майната им на хилядата динара“ на Борис Дежулович
„Ерове“, шатра №13
Нямам търпение да се добера до „Медноглавия демон“ на Барбара Кингсолвър, нейната „Евангелие на отровното дърво“ силно ме впечатли, а нова книга има и друг знаков автор – Джошуа Хамър, а именно „Крадецът на соколи“. Излязло е ново издание на знаковата класика „Сърцето на мрака“ на Джоузеф Конрад, а искам да обърна внимание както на лимитираното издание на сборника „Орисия“ на Стефан Стефанов, така и на „Човекът от страница 54“ на Мартин Петков.
Коригирам първоначалната си информация, новата книга на Емил Минчев, „Светлосянка“, е тук!
Ако сте пропуснали:
„Дръзките контрабандисти от Тимбукту „ на Джошуа Хамър
„Пороците на Токио“ на Джейк Аделстийн
„Човекът, който засаждаше дървета“ на Жан Жионо
„Жанет 45“, шатра №22
Намирам за важно да препоръчам отново две изключителни нехудожествени книги – „Война и наказание“ на Михаил Зигар и „Капитал. Изригването на Делхи“ на Рана Дасгупта, а наскоро прочетох и чудесния дебютен роман на Виолета Радкова „И леглото ни е зеленина“, лесно бе да я избера за топпрепоръка.
Задължителна за четене след „Диктатори, трактори и други приключения“ е новата книга Димитър Кенаров – „Българската следа“. Нова книга има и от автора на „Възлюбените“ Боян Йорданов – „Под месечината, огромна като тиква“, както и от Антония Апостолова – „Болката идва по-късно“, Николай Терзийски – „Родиния“, и Наталия Делева – „Пътна връв”. Трябва да се отбележат „Имаме земя, имаме вода и си правим кал“ на Иван Кулеков и новото допълнено издание на „Инвентарна книга на социализма“ на Яна Генова и Георги Господинов, книгата на последния „Градинарят и смъртта“ все така покорява читателските сърца.
В знаковата поредица „Памет“ има две нови издания – „Стопанките на масовия гроб“ на Тайна Тервонен и „Спомени за войната“ на Николай Н. Никулин, трябва да се обърне внимание и на „Фокус“ на Мария Степанова и „Тези, които останаха и онези, които заминаха“ на Паринуш Сании.
Изрично искам да насоча и към „Приказки от сърцето на града“ на Шон Тан.
Ако сте пропуснали:
„Направени от вина“ на Йоанна Елми
„Кукувича прежда“ на Христо Карастоянов
„Случаят Джем“ на Вера Мутафчиева
„Ибис“, шатра №38
Две книги на Кристин Хана са сред новите – „Жените“ и „Алеята на светулките“, получих и много добри отзиви за Том Флечър и неговите „Коледозавър“ и „Скръцльовците“, а от издателството акцентират и на „Сандалина: Магията на цветовете“ от Анабел Хихил.
Ако сте пропуснали:
„Носферату“ на Джо Хил
„Челюсти“ на Питър Бенчли
„Подобрен“ на Блейк Крауч
„Изток-Запад“, шатра №17
„Изток-Запад“ отново завладяха сектора на солидните нехудожествени книги – от началото на годината, когато писах за „Nexus. Кратка история на информационните мрежи от каменната епоха до ерата на изкуствения интелект“ на Ювал Ноа Харари, са излезли цял куп интересни заглавия. От български автори са новото издание на „Египет на фараоните“ на Сергей Игнатов, „Един български век (1923–2024)“ на Искра Баева, Димитър Денков и Боян Дуранкев, „В дълбините на историята“ под съставителството на Любомир Грозданов и Христо Милков, „Зоология за всеки“ на Петър Берон и други.
А в преводните какво по-напред да избереш: „Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света“ на Ан Апълбаум, „Магелан. Отвъд края на света“ на Лорънс Бъргрийн, „История на Китай“ на Майкъл Уд, „Шест достъпни урока“ на Ричард Файнман, „Сингулярността е по-близо, когато се слеем с изкуствения интелект“ на Рей Кърцуайл, „Кратка история на всички, които някога са живели“ на Адам Ръдърфорд, „Жените и властта. Манифест“ на Мери Биърд, „Свръхконвергенция. Как генетиката, биотехнологиите и изкуственият интелект променят живота, професиите и света“ на Джейми Мецл.
Три важни психологически книги искам също да отбележа: „Часът на сърцето. Човешкият контакт тук и сега“ на Ървин и Бенджамин Ялом, „Тревожното поколение. Детство във виртуална реалност?“ на Джонатан Хайд, „Автобиография на травмата“ на д-р Питър Левин.
В художествените също има какво да се види – „Маса за двама“ на Еймър Тауълс, „Някой друг“ на Гийом Мюсо, „Втората смърт на Колет“ на Валери Перен, новото издание на „Синухе Египтянина“ на Мика Валтари, „По дирите на луната“ на Джеймс Норбъри, „Пратеникът“ на Йоко Тавада и много други.
Отделно искам да акцентирам на две по-различни заглавия: „Богомилски легенди“ на Николай Райнов и „Творчеството – начинът да си“ на Рик Рубин.
Ако сте пропуснали:
“1453. Падането на Константинопол” на Роджър Кроули
„Изчезващата лъжица“ на Сам Кийн
„Метрополис“ на Бен Уилсън
„Кибеа“, шатра №53
Знаково ново издание на славната колаборация между Петър Станимиров и Марин Трошанов е „Сказание за Карина и Габриел“, а бих обърнал внимание и на „Германия, моя любов!“ на Борис Дренков. От знаковия Габор Мате, в съавторство с Гордън Нюфелд, и излязла „Стойте до децата си. Важната роля на възрастните за съзряването“.
Ако сте пропуснали:
„Когато тялото казва НЕ: Цената на скрития стрес“ на Габор Мате
Поредицата „Пръстенът на нибелунга“ по либретото на операта на Рихард Вагнер с автор Елена Павлова и илюстрации на Петър Станимиров: „Рейнско злато“, „Валкирия“, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“.
„Книгомания“, шатра №33
След като прочетох „Силата на географията“ на Тим Маршъл, стана ясно, че ще си набавя и другата книга на автора – „Пленници на географията“. Преди дни си взех и „Алеко Константинов. Das Wunderkind“ на Иво Милев, а сега вниманието ми е насочено към интересни книги като „Три погледа към Съединението от 1885 г.“ на Милко Паларгурски, Веселин Янчев и Петър Стоянович и отличителното издание „Царска България (1879-1946)“ на Петър Стоянович и Ивайло Шалафов.
Също вниманието ми привлякоха „Седемте чудеса на античния свят“ на Бетани Хюз, „Защо се разпадат империите“ на Питър Хедър и Джон Рапли, както и определено интригуващата „Прииждаща вълна. Изкуственият интелект, властта и нашето бъдеще“ на Мустафа Сюлейман и Майкъл Бхаскар.
„Колибри“, шатра №21
„Волята на мнозина“ на Джеймс Айлингтън ще фокусира много внимание, при това напълно заслужено, искам да припомня и за „Коприва и кости“ на Т. Кингфишър. От новите заглавия сякаш с най-голямо нетърпение се чакаше „Джеймс“ на Пърсивал Евърет, но може и да греша и това да е „Името ми е Емилия дел Валие“ на Исабел Алиенде. Нови трилъри дойдоха от К. Дж. Тюдор – „Горящите момичета“, и Харлан Коубън – „Пак си помисли“, тук бих вметнал и „Земляни“ на Саяка Мурата, както и „Войници от Саламин“ на Хавиер Серкас.
Не може да се подмине новото издание на „Тесният път към далечния север“ на Ричард Фланаган, а с радост бих препоръчал твърдо и „Лудориите на лошото момиче“ на Марио Варгас Льоса, големият писател за тъга си отиде от този свят, но книгите му остават и за бъдното. От издателството акцентират на „Черно сърце“ на Силвия Авалоне и „Баумгартнър“ на Пол Остър, трябва да се отбележи и „Песента на стрелеца“ на Ирене Вайехо, авторка на изключителната „Безкраят в стрък тръстика“.
Нови книги от знакови автори се редуват една след друга с логото на „Колибри“ – като „Кибритчета „Минерва“ 1990-2000“ на Умберто Еко, „Седем вечери“ на Хорхе Луис Борхес и „Въпрос на смърт и живот“ на Ървин и Мерилин Ялом.
Във впечатляващата класическа поредица на издателството излязоха „Към фара“ на Вирджиния Улф и „Благоразумната възраст. Монолог. Сломената жена“ на Симон дьо Бовоар, в поредицата с книгите на големия Джон Стайнбек се прибави и знаковата „Гроздовете на гнева“.
Изрично искам да отбележа и трите тома с „Антология на френската поезия“ под съставителството на Кирил Кадийски, както и луксозното издание на „Портретът на Дориан Грей“ на Оскар Уайлд.
Ако сте пропуснали:
„Недоумение“ на Ричард Пауърс
„Странстващата Земя“ и трилогията „Земното минало“ на Лиу Цъсин
„Докъде се издигаме в мрака“ на Секуоя Нагамацу
„Кръг“, шатра №2
Годината ми започна с рецензия за „Съпричастният“ на Виет Тан Нгуен, а в последните седмици прочетох още два чудесни романа – „Неудачниците“ на Том Ракман и „Последни поръчки“ на Греъм Суифт. Няма как да бъде подминат изключителният „Сингапурска хватка“ на Дж. Г. Фарел, от когото прочетох и не по-малко впечатляващия роман „Обсадата на Кришнапур“, а поредицата на Кърт Вонегът продължих със знаковите „Синята брада“ и „Фарс, или никога повече самота“.
Сред новите издания на „Кръг“ бих искал да отлича новите издания на знаковите сборници на Уди Алън „Странични ефекти“ и „Пълна анархия“, както и два остросюжетни романа – „Царство на зверове“ на Джин Филипс и „Северните води“ на Иън Макгуайър. Редно е да се отбележи и автобиографичната „Самата аз“ на Катрин Деньов.
Ако сте пропуснали:
„Котешка люлка“ на Кърт Вонегът
„Път от кости“ на Кристофър Голдън
„Кеят на злото“ на Греъм Грийн
„Лабиринт“, шатра №28
Наскоро прочетох впечатляващата „Заветът на водата“ на Абрахам Вергезе, за панаира излиза ново издание на неговата знакова „Да срежеш камъка“. Ред други нови заглавия също ще привличат вниманието – като „Вода“ на Джон Бойн, „Маниак“ на Бенхамин Лабатут, „Годината на чудесата“ на Джералдин Брукс и „Непокорните“ на Емилия Харт, а от Яна Вагнер, авторката на „Към езерото“, е излязла още една интригуваща мистерия – „Тунелът“.
И няма как да се пропусне излизането на още една детска книжка от Нарине Абгарян – „Тайната на старата ракла“.
Ако сте пропуснали:
“Крехко равновесие” на Рохинтън Мистри
„Власти и престоли. Нова история на Средновековието“ на Дан Джоунс
„Седемте луни на Мали Алмейда“ на Шехан Карунатилака
„Леге Артис“, шатра №35
„Черна захар“ на Мигел Бонфоа твърдо си заслужи включването в топ препоръките, а искам да обърна внимание и на излизането на четвърта част от поредицата „Пътуване през времето“ на Ерик-Еманюел Шмит – „Светлината на щастието“.
В първия ден видях и че е излязла нова книга на Бонфоа – „Сънят на ягуара“!
А Ромен Гари? Винаги Ромен Гари!
Ако сте пропуснали:
„Съвременният човек в търсене на душа“ на К. Г. Юнг
“Корените на небето” на Ромен Гари
„Човешката любов“ на Андрей Макин
„Лемур/Lemur“, шатра №59
„Дъщеря на пепелта“ на Илария Тути, третата книга за главен комисар Тереза Баталия след „Цветя над ада“ и „Спящата нимфа“, прочетох в началото на година. За издателство „Lemur“ последните седмици минаха изцяло под знака на гостуването на авторката на „Морската градина“ Софи Бехарано де Голдберг, а видях и че преди дни е имало представяне на „Парижка улица в дъждовен ден“ на португалската писателка Изабел Рио Ново.
Още две нови книги има от авторката на „Смола“ Ане Рил – „Часовникът“, и от автора на „Малинверно“ Доменико Дара – „Записки по небесната механика“.
Ако сте пропуснали:
„Шепотът на пчелите“ на София Сеговия
„Малинверно“ на Доменико Дара
„Лудите от улица „Мазур“ на Жоао Пинто Коелю
„Лист“, шатра №15
Отново бих искал да акцентирам на „Нобел: Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди“ на Ингрид Карлберг, а сред новите издания на издателството се отличават „Просто деца“ на Пати Смит, знаковата „Корабът на глупците“ на Себастиан Брант и „Когато Хитлер открадна розовия заек“ на Джудит Кер. Две детски книги от велики писатели също трябва да бъдат споменати – „Историята на мечока“ на Хулио Кортасар и „Корабът на децата“ на Марио Варгас Льоса.
Ако сте пропуснали:
„Момчетата от „Никел“ на Колсън Уайтхед
„Кладата на суетата“ на Том Улф
„Приключенията на Оги Марч“ на нобеловия лауреат Сол Белоу
„Локус/Intense“, шатра №24
Моят книжен брат Александър Кръстев най-сетне събра трупаниния с години безценен опит в „Петте кръга. Как да накарате LinkedIn да работи за вас“.
Други книги от сектора, които ми направиха впечатление, са „Всеки трябва да знае това“ на Федерика Амати, „Изкуството да разказваме истории“ на Коул Нусбамър Нафлик, „Пътят на хлапето воин“ на Джоко Уилинк и „Червени флагове, зелени флагове“ на д-р Али Феник.
Няма как да се пропуснат биографичните „От тук до великата неизвестност“ на Лиса Мари Пресли и Райли Киоу и „Шекспир: мъжът, който плаща наема“ на Джуди Денч, а определено ще разгледам „Нектар“ на Канина Крисалис.
Ако сте пропуснали:
„Лодкарят“ на Джъстин Кронин
„Елена от Троя“ на Бетани Хюз
„Невромантик“ на Уилям Гибсън
„Ориндж Букс“/„Orange Books“, шатра №51
Р. Ф. Куанг отново ме впечатли с „Йелоуфейс“ след чудесната „Вавилон. Тайна история“. Слънчевото момиче Вида Делчева дебютира със „Слънцеломи“, а трилогията „Проклятието на Воронина“ на Цветелина Владимирова излезе в нови издания. Вниманието привлече „Да бди над нея“ на Жан-Батист Андреа, а „Владимир“ на Джулия Мей Джонас звучи доста провокативно.
Търсете още:
„Последните дни на нощта“ на Греъм Мур
„Хълмът Уотършип“ на Ричард Адамс
„Глад“ на Алма Катсу
„Парадокс“, шатра №6
Да припомним пак за новото издание на „Горски цар“ на Мишел Турние, както и на книги, които впечатяват, като „Цивилизации“ на Лоран Бине, „Страхливци“ на Йозеф Шкворецкиг, “Цинковите момчета” на Светлана Алексиевич и много други.
„Пепърмил Букс“, шатра №8
Най-сетне прочетох „Киндлинг“ на Трейси Чи и „Хората от платформа №5“ на Клеър Пули, а от Акси О, авторката на „Бунтът на Сеул“, излезе продължението – „Непокорно сърце“, видях и предстоящата да излезе „Плаващият свят“. От издателството акцентират на „Жена на удоволствието“ на Киоко Мурата, „Тунелът към лятото, изходът от сбогуванията“ на Меи Хачимоку и „Ще Ви предпишем котка“ на Шо Ишида.
Ако сте пропуснали:
„Приказки от военни времена“ на Акиюки Носака
„Дисквалифициран като човек“ на Осаму Дазай
„По-странни времена“ на С. К. Макдонъл
„Пергамент прес“, шатра №29
Най-после прочетох „Пътят“ на Кормак Маккарти, заедно с “Кървав меридиан” и „Тук няма място за старци“ са незаобиколими книги за сериозните читатели. Доставих си удоволствие и с „Най-хубавите разкази на О. Хенри“, а в началото на годината ме впечатли „Аутсайдерите“ на С. Е. Хинтън.
Ако сте пропуснали:
“Мостът на Клей” на Маркъс Зюсак
“Тихата вяра в ангели” на Р. Дж. Елъри
„Шедьоври на американския разказ“
„Персей“, „Изида“, шатра №28, 60
След знаковата „История на пчелите“ от Мая Люнде излезе и своеобразното ѝ продължение: „Краят на океана“. От „Персей“ акцентират на „Годината на слона“ на Браян Сукай, „Колибата“ на Висенте Бласко Ибанес, а трябва да се отбележи изрично и второто допълнено издание на „В понеделник ще е късно“ на Добромир Банев.
От „Изида“ обръщат особено внимание на „Наследена земя“ на Мария Турчаниноф, преведена на 22 езика.
Ако сте пропуснали:
„Голямата война“ на Александър Гаталица
„Дронът“ на Уни Линдел
„Същински ангели“ на Мортен Пепе
„Плеяда“, шатра №3
Знаковото издателство „Плеяда“ продължава да трупа солидни жанрови издания, в последните месеци излязоха „Изкопай два гроба“ на Мики Спилейн и Макс Алън Колинс, „Писателката“ на Джеймс Патерсън и Джонатан Баркър, от последния излезе и „Тежки са камъните“, „Памет за мъртвите“ на Ричард Чизмар, „Мистерии за призраци и духове“ на Джоузеф Шеридан ле Фаню и „Под Дяволския мост“ на Лорет Ан Уайт.
Ако сте пропуснали:
“Другият” на Стивън Кинг
“Неизживени спомени” на Стивън Кинг
“Четвъртата маймуна” на Джонатан Баркър
„Про Бук/Pro Book“, шатра №67
„Шоуменът“ на Саймън Шустър категорично заслужава внимание, бих припомнил пак и за „Муртаг“ на Кристофър Паолини. Знаково ново заглавие е „Пепеляшка е мъртва“ на Кейлин Байрон, а от издателството зарадваха феновете с луксозни издания с твърди корици на поредицата „Друговремец“ на Диана Габалдон.
Ако сте пропуснали:
„Джурасик парк“ и „Изгубеният свят“ на Майкъл Крайтън
„Прозорец“, шатра №7
Нямам практика да включвам нови издания в топпрепоръките, но „Хилядите есени на Якоб де Зут“ на Дейвид Мичъл е толкова велика книга, че просто го заслужава. Прочетох „Тесният друм между желанията“ на любимия Патрик Ротфус, а сред новите издания на издателството искам особено да акцентирам на хумористичната фантастика „Как да спасиш Галактиката (преди някой да те е изпреварил)“ на Перуника Майска, голяма чудесия е.
Вниманието привличат също „The Godfather. Готварската книга на фамилия Корлеоне“ на Лилиана Батъл, „Гримът. История, личности, стилове“ на Лиса Елдридж, „Границите на гения“ на Кейти Сполдинг, както и важната историческа „Разправата на Народния съд с регентите“ на Цочо Билярски.
Ако сте пропуснали:
„Средното море. История на Средиземноморието“ на Джон Джулиъс Норуич
„Нерон“ на Антъни Еверит и Роди Ашуърт
„Най-кратката история на Китай“ на Линда Джайвин
„Рива“, шатра №19
Трябва да се отбежат мемоарите на Алексей Навални – „Патриот“, също и тези на Филип Димитров – „В памет на отминалото поколение“. „Убийство на булевард Стамболийски“ от Чавдар Ценов пък бе една от шестте номинации за Националната награда за български роман на годината „13 века България“.
Забавна изглежда „Снуп Дог: От играч до готвач“.
Ако сте пропуснали:
„Защо E=mc²?“ на Брайън Кокс и Джеф Форшоу
„Хипотезата на злото“ на Донато Каризи
„Вдън нещата“ на Христо Кърджилов
„Слънце“, шатра №8
Ще припомня за новото издание на „Изпитанието на Розара“ на Никола Чалъков, а не бива да се забравя откъде идва законът „Магнитски“ и защо е важен: „Заповед за арест“ на Бил Браудър.
Търсете още:
„Пътешественикът“ на Ян Якоб Слауерхоф
„Софтпрес“, шатра №16
„Илон Мъск“ от Уолтър Айзъксън е все така актуална, а от големия Михаил Белчев излязезе мемоарната „Ти ме повика, живот“. Обичаната Мария Пеева пък продължава поредицата си за семейство Куман с „Ела, ела“.
Луси Фоли, авторката на „Списъкът“ и „Ловът“, се завръща със „Среднощен пир“, а други нови книги са „Това не е моето име“ на Меган Лали и „Кодово име „Сапфир“ на Пам Дженоф.
Изрично трябва да се отбележи новата книга на обичания детски писател Димитър Риков от поредицата му „Горската детска градина“ – „Как бухалчето Тихчо пребори срама и притеснението“.
Ако сте пропуснали:
„Змийско гнездо“ на Джон Вердън
„Девет живота“ на Питър Суонсън
„Пазител на портите“ на Джеймс Бърн
„Труд“, шатра №4
Не може да се пропусне отново мащабната биография „Кисинджър“ на Уолтър Айзъксън, а впечатление ми направи и „Бестиарий – книга за разглеждане“ на Виктор Паунов.
Интересни нови заглавия са „История на българските полицейски и тайни служби“ на Бончо Асенов и Стефан Симеонов и „Корея: Нова история на Севера и Юга“ на Рамон Пачеко Пардо.
Ако сте пропуснали:
„Лидерство. Шест трактата за световната стратегия“ на Хенри Кисинджър
„Обратно броене 1945“ на Крис Уолъс и Мич Уайс
„История на Първата световна война“ на Базил Лидъл Харт
„Унискорп“, шатра №29
Новите издания на „Солунският чудотворец“ и „Дъщерята на Калояна“ на Фани Попова-Мутафова няма как да не привличат внимание, а също и „Смирна в пламъци“ на Лутц Ц. Клевеман.
Бих обърнал внимание и на новите издания на „Червенокоска в пустинята на призраците“ и „Червенокоска в парка на призраците“ на Златко Енев.
И нека не забравяме поредицата на Бърнард Корнуел за приключенията на Шарп, защото на последния панаир аз успях да забравя за последната излязла: „Орелът на Шарп“.
Ако сте пропуснали:
“Мусолини. Синът на века”на Антонио Скурати
„Йомсвикинг“на Бьорн Андрес Бюл-Хансен
„Когато планините падат“ на Чингиз Айтматов
„Фама“, шатра №24
След „Жив“ на Емил Тонев бих обърнал внимание на още един отличителен български роман – „Пъстървата“ на Ирена Форел.
Други от новите книги на издателството са „Последните страници от дневника на една жена“ на Валерий Брюсов, „Вечният съпруг“ и „Кротката“ на Ф. М. Достоевски, както и „Самотният човек“ на Луиджи Пирандело.
Търсете още:
„Сензационни новини“ на Ивлин Уо
„Черният обелиск“ на Ерих Мария Ремарк
„Талантливият мистър Рипли“ на Патриша Хайсмит
Фондация „Комунитас“, шатра №53
Струва си да припомня пак за антологията „Животът през Средновековието“ под съставителството на Цочо Бояджиев и Тони Николов, а нова книга на фондацията на „Пилат и Иисус“ на Джорджо Агамбен.
Ако сте пропуснали:
„Прочити на Данте“на Владимир Градев
„Всичко тече“ на Василий Гросман
„Колимски разкази“ на Варлам Шаламов
„Чарли Уайлд/Charly Wilde“, шатра №65
Изненадващи визии на обичани книги отново ще отрупат щанда на усмихнатите момичета от „Charly Wilde“, като само ще ви подшушна, че чисто новият роман на един особено обичан шведски писател също ще бъде сред тях.
„Хермес“, шатра №25
Само преди дни „Тезеят в своя лабиринт“ от Красимир Димовски спечели националната награда за български роман на годината на фондация „13 века България“, убеден съм, че това ще го направи сред най-търсените заглавия от български автори на панаира. Друга книга от знаков наш писател – Костадин Костадинов, „Последният войнишки император“, ще е сред сигурните ми избори. Не може да се подмине новият роман на Владимир Зарев „И аз слязох“, както и преизданието на неговата „Хрътката срещу Хрътката“, а също и „Спомени за вода. Dm“ на Иван Станков и „Зомбианството“ на Димитър Бочев.
Прочетох „Усмивката на Катерина, майката на Леонардо“ на Карло Вече, както и поредния чудесен роман на Даниъл Силва – „Смърт в Корнуол“, не намерих акъла и времето за „Теодорос“ на Мирча Картареску, дано лятото успея. Нови интересни преводни романи са „Портретът на Борджия“ на Дейвид Хюсън, „Сватбеният гост“ на А. Е. Гонтлет и „Нощният остров“ на Джейн Ан Кренц.
В нехудожествените впечатление ми направиха „Прости правила за добър живот“ на Уилям Мълиган, „Работи умно“ на Лора Мей Мартин, „Мисли ясно“ на Шейн Периш и „Пленници на нашите мисли“ на Алекс Патакос и Илейн Дъндън.
Ако сте пропуснали:
„Корабът на сирените“ на Александър Секулов
„Живот на нашата планета“ на сър Дейвид Атънбъро
„Ловецът на пеперуди“ на Костадин Костадинов
Благодаря на всички, които са стигнали до края – ако трудът ми ви е бил полезен, ще се радвам да го споделите.