Ето ни и пак в най-хубавото време от годината – точно преди коледен панаир на книгата, когато традиционно купища нови книги заливат рафтовете на книжарниците. Но поне за шест дни издателите ще ни показват директно каква са я свършили тая година. И си мисля, че макар това да ми е към четиресето събитие от този тип (само книговодителите станаха вече 26, а за летните и есенните Алеи на книгата по принцип не правя), продължава да ме вълнува – и то най-вече заради пряката среща с читателите. Няма такова усещане като споделен разговор за любими книги, няма да се наситя да чувам хубави думи за свършената работа и че си насочил някого към следващата му любима книга, без значение кой я издал, няма и да се крия, когато насреща се чуе критика. Това е начинът да калибрираш понякога доста затворения книжен свят, в който живеем издателите, а пак и пак, година след година, ми се доказва, че от читателите можеш да научиш толкова много, вече цял куп важни за мен автори съм издал, защото някъде на някой панаир читател ми е казал за тях. Търсим книги заедно – какво по-смислено занимание от това?
Признавам, вече не седя по цял ден на панаир, годинките си казват думата, само с усмивка и лека носталгия си спомням времената, като изнасях на гърба си (буквално) цели панаири и стотици кашони, буквално спирах живота си за по цяла седмица, стоях до късно на щанда, после отскачах за кратко да поспя и отрано пак се заемах с подготовка на следващия напрегнат ден. Сега вече това не е нужно – от една страна, имам изключителни колеги, от друга – читателите често вече знаят предварително какво искат и просто с усмивка трябва да им подаваш желаното… а най-много обичам читатели със списъци. Списъците са велики! Както си личи надолу, обичам списъци! 🙂
В крайна сметка това е и целта на този пореден книговодител – искам да знаете в аванс къде какво ще има и да си приготвите списък под някаква форма. Надолу съм събрал петдесетина издателства, чиито книги сам аз чета, които следя и които според мен заслужават изрично да бъдат посетени, а заглавията са основно излезлите след пролетния панаир на книгата. Разбира се, това са само около една трета от всички, които ще се разположат на четири етажа в НДК, и в никой случай този подбор не е меродавен, винаги ще ви насърчавам да си отделите достатъчно време за щателна обиколка и следване на личните си вкусове отвъд препоръките на когото и да е. Но се надявам да мога да насоча вниманието ви към заглавия, които сте изпуснали, или за чието излизане не сте разбрали – дори аз, който всеки ден следя множество книжни сайтове, откривам изненади, докато скиторя из сайтове на издателства и книжарници, из фирмени или лични профили, това всъщност отнема доста голяма част от времето, което влагам в написването на един книговодител. И все пак да посоча, че надолу далеч не са книги само по моя личен вкус – стремях се да отлича и множество заглавия, които биха заинтригували хора със съвсем различни интереси от моите (най-вероятно иначе би бил един кратък списък на знакови нехудожествени заглавия, вижте как се е получило в топпрепоръките например…).
Преди точно година излезе моята книга „100 книги, които трябва да прочетете“, в която съм подбрал най-добрите за мен заглавия сред буквално хилядите, за които съм писал тук, в „Книголандия“. Благодарен съм на всеки, който си я е взел (ходих до Крит с авторския хонорар, велики сте! :)), ще се радвам да споделите какво сте открили за себе си вътре и дали ви е харесало. Ако пък търсите универсален подарък за запален читател, сигурен съм, че книгата ми е подходяща – защото вътре са събрани наистина велики заглавия. Насреща съм да си говорим за нея и за всички книги изобщо, без значение кой ги издава, за мен книгите са над всичко и, повярвайте ми, надолу има и немалко заглавия от издатели, които изобщо, ама изобщо не ме харесват, а често и чувствата са напълно взаимни. Но книгите са по-големи от личните ни дрязги и когато някой е издал нещо велико, то заслужава да бъде прочетено и препоръчано. Радвам се, че и тук-таме колеги четат и препоръчват книги не само на своите издателства, надявам се да стане по-разпространено.
Както обичайно, сложил съм линкове към ревютата ми за всички книги, които съм чел, а за тези, които не съм – към Ozone.bg, където има онлайн панаир на книгата с добри отстъпки.
Тук са линкове към предишните книговодители, вече над 13 години ги списвам, безброй чудесни книги има и в тях и ако имате време, е хубаво да ги разгледате (знам, че никой не е толкова луд, но просто ми харесва да ги има):
2011 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2012 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2012 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2013 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2013 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2014 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2014 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгатаа“
2015 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2015 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата“
2016 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2016 г. “Книговодител за Софийски международен панаир на книгата”
2017 г. “Книговодител за пролетния базар на книгата”
2017 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата“
2018 г. „Книговодител за Пролетния базар на книгата, 2018 г.!“
2018 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата“
2019 г. „Книговодител за Пролетния базар на книгата, 2018 г.!“
2019 г.„Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2019 г.“
2020 г. „Книговодител за проЛетния базар на книгата, 2020 г.!“
2021 г. „Книговодител за пролетния базар на книгата, 2021 г.!“
2021 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2021 г.“
2022 г. “Книговодител на пролетен панаир на книгата – 2022 г.”
2022 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2022 г.“
2023 г. „Книговодител за пролетния панаир на книгата, 2023 г.“
2023 г. „Книговодител на Софийски международен панаир на книгата – 2023 г.“
2024 г. „Книговодител за пролетния панаир на книгата, 2024 г.“
Ето и кои книги препоръчвам изрично:
„Материалният свят“ на Ед Конуей
„Цветята на нациите“ на Кирил Карталов
„Клети създания“ на Алистър Грей
„Война и наказание“ на Михаил Зигар
„Изчезнали кралства“ на Норман Дейвис
„Илон Мъск“ на Уолтър Айзъксън
„Кисинджър“ на Уолтър Айзъксън
„Ноември 1942 г.“ на Петер Енглунд
„Нобел: Загадъчният Алфред“ на Ингрид Карлберг
„История на пчелите“ на Мая Люнде
„Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО“ на Питър Апс
„Кралете на Дивото“ на Никълъс Иймс
„Керван за гарвани“ на Емине Садкъ
„Сиела“, щанд №112
Да започнем с българските, както си е редно. Есента светна в сигнално червено със „Смок“ на Ели Лозанова, а преди дни тихо размаха опашка и сборникът „Рижият котарак“ на Мартин Колев. Александър Шпатов отново ни поведе „#НаЖивоОтСофия“, а Радослав Бимбалов впечатли с „Ти, подобие мое“. Две дами поведоха из приключения – Искра Урумова с „Последният милион“ и Ралица Генчева с „Обрат в сюжета“, а Симона Панова завърши трилогията си със „Змей омайник“. Изрично трябва да се отбележи и „Моите вдъхновители“ на Иво Сиромахов, истински извор на смислен патриотизъм.
Моята есен бе също до голяма степен на спортна вълна – редом с библиотеката, която създадохме с волейболен клуб „Левски“, имах и привилегията да навигирам излизането на знаковата автобиография „Високо“ на Владимир Николов в съавторство с Виолета Цветкова. Голяма, важна за нашето време книга, в която има много повече от спорт, това е книга за силата да отстояваш ценности и принципи точно когато имаме най-голяма нужда от тях.
Друг изключително важен за мен проект беше „Цветята на нациите. Пилигрими по Камино де Сантяго“ на Кирил Карталов, един приносен ерудитски труд за един от стълбовете на европейската цивилизация. Най-търсената политическа книга на есента беше „Свидетелства за прехода (2000 – 2009)“ на Иван Костов, а в последните седмици вниманието привлича „Насаме с незабравимите“ на Виолета Цветкова.
Не мога да опиша дори щастието, че най-сетне излезе мащабната (почти 1000 с.) „Изчезнали кралства. Възходът и упадъкът на държави и народи“ на Норман Дейвис, а до нея се нареди един мъчен, но много важен проект – „Ноември 1942 г.“ на шведския историк Петер Енглунд. Знакова политическа книга напомня важни уроци – „Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО“ на Питър Апс, а в икономическия сектор се появи „Повече. 10 000 години растеж на световната икономика“ на Филип Коган. Важна за нас книга също излезе – „Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра“ на Джейн Смайли, а от големия учен Михаел Бар-Зоар издадохме „Амазонките на Мосад“. Тук ще добавя и още една знакова историческа книга, която ме впечатли силно – „Пътешествието на „Уейджър“ на Дейвид Гран, както и незаобиколима психологическа книга за един от най-важните проблем на нашето време – „Инстамозък“ на Андерш Хансен.
В трилърите Алекс Дал поведе с цели два – „Приятелки“ и „Среща за игра“, а от обичаните Паула Хокинс и Фрида Макфадън излязоха по едно ново заглавие – „Синият час“ и „Учителят“. За мен лично любим трилър на годината стана „Безстрашен“ на М. У. Крейвън, а колегите ми се кълнат в „Скрити картини“ на Джейсън Рекюлак и „Финли Донован избива рибата“ на Ел Косимано.
Важно лично за мен беше новото издание на знаковия исторически роман „Историкът“ на Елизабет Костова, вярвам, че ще намери много нови читатели!
Няма как да се мине без стоплящ сърцето коледен роман на Карън Суон – „Коледно сияние“, а от любимката ми Елин Хилдебранд излезе както трета част от коледната ѝ поредица – „Зимни бури“, така и лятното удоволствие „Лебедова песен“. Чух препоръки за „Клара чете Пруст“ на Стефан Карлие, а сред по-мрачните четива се отличават „Къщата на глада“ на Алексис Хендерсън и по-забавната „Убийства в Грейт Дидлинг“ на Катарина Бивалд.
Във фентъзи жанра Емил Минчев поведе приключенията в „Митко и омагьосаната пещера“, а талантливата Геновева Димова показва какво може в „Мръсни дни“, внимание привлича и „Когато луната се излюпи“ на Сара А. Паркър.
В горещия сектор ври и кипи, куп нови книги (половината поне с порезки :)) на обичани автори като Пенелъпи Дъглас, Х. Д. Карлтън, Л. Дж. Шен, Мерседес Рон, Ел Кенеди, RuNyx, Ребека Ярос, Рина Кент, Адалин Грейс, Харпър Л. Уудс, Брин Уивър и други, тук дори аз не мога да изброя всички нови, честно.
След „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд“ на Робърт Луис Стивънсън и „Един янки в двора на крал Артур“ на Марк Твен се появи още една класика в нов превод: „Франкенщайн“ на Мери Шели.
А редом с новия тираж на „Цветовете на живота“ на Лиса Айсату отново актуална е „Коледна песен“ на Чарлз Дикенс с нейните прекрасни илюстрации!
И накрая двете важни за нас изненади – „История с деца“ на Джеймс Клавел и „365 дни в света на книгите“ на Христина Тодорова.
Искам все пак да припомня и за книгите на Алек Попов, нека не ги забравяме…
Ако сте пропуснали:
“Императорът на лъжите” на Стив Сам-Сандберг
„Кръстопътища“ на Джонатан Франзен
“Утопия Авеню” на Дейвид Мичъл
„Ай Си Ю/ICU“, щанд №118
След пролетния базар на книгата се уверих и лично защо „Керван за гарвани“ на Емине Садкъ е толкова обичан роман. Прочетох и чудатата „На лов за дребна щука“ на Юхани Карила, както и „Джорджич се връща“ на Горан Войнович, от него след това излезе и негов по-ранен роман: „Чефурите вън!“. Сред новите им заглавия на централно място безспорно е „Нокомис“ на Катерина Стойкова, а сред преводните трябва да се отбележат „Обучение в покорство“ на Сара Бърнстийн, „Генът на съмнението“ на Никос Панайотопулос и особено „История“ от Кари Хотакайнен, която определено ме влече.
Ако сте пропуснали:
„Емпузион“ на Олга Токарчук
„Вълшебната планина“ на Томас Ман
„Изхвърлени в Америка“ на Джанин Къминс
„АМГ/AMG“, щанд №Б2
Прочетох навреме последната издадена книга на дуета под псевдонима Ники Френч – „Услугата“, сега мога да погледна и към началото на новата им поредица: „Някой виждал ли е Шарлот Солтър?“. Много добър трилър се оказа „На ръба“ на Луси Гоучър, а от новите им книги впечатление ми направи психологическата „Пристрастени към драмата“ на д-р Скот Лайънс.
Ако сте пропуснали:
„Как ще те убия“ на Рен Дестефано
„Нечутата“ на Ники Френч
„Невероятното странстване на Харолд Фрай“ на Рейчъл Джойс
„Артлайн Студиос“, щанд №104
Основните ми дилъри на вълнуващи книги определно са „Артлайн“, ето и кратка равносметка какво четох от тях в последните месеци. Едно от най-интересните фентъзита в последните години е „Кралете на Дивото“ на Никълъс Иймс, заслужена топпрепоръка, до него добавям и „Дисциплинарно овъглен“, финала на чудесната трилогия на Дж. Закари Пайк, начената с „Оркономика“ и „Личи син“. „Сянката на боговете“ на Джон Гуин също има своите достойнства, а най-очаквана като че беше „Петият сезон“ на Н. К. Джемисин, и тя си струва четенето.
„Портал към безкрая“ на М. Р. Кери поставя началото на поредица, а „Изкуствено състояние“ на Марта Уелс продължава приключенията от „Повреда във всички системи“. „Убийствен код“ на Дж. Д. Кърк пък е третият случай на инспектор Джак Логан, много добра трилърова поредица. Изрично искам да препоръчам и страхотния комикс „Костенурките нинджа: Последният ронин“ на Кевин Истман и Питър Леърд, Том Уолц, Есау и Исак Ескорса, Бен Бишъп и Луис Антонио Делгадо.
Сега – какво ново, какво предстоящо. Ами… много неща! Навярно топ новината е излизането на „Наръчник за вещици на Тифани Сболки“ на Риана Пратчет и Габриел Кент, а премиерата на книгата с авторите ще бъде на 10 декември от 19 часа на ул. „Червена стена“ 4 в София, а да не забравим и излизането на „Доджър“ на Тери Пратчет! Твърдо съм си набелязал три нови фантастики – „Ние сме легион“ на Денис Е. Тейлър, „Морето на спокойствието“ на Емили Сейнт Джон Мандел и „Начинаещ злодей“ на Джон Скалзи. „Наръчник на южняшкия читателски клуб за убиване на вампири“ на Грейди Хендрикс също е задължителна след прочита на предишната му „Групова терапия за последни момичета“, чудя се за „Роузуотър“ на Таде Томпсън и „Монах и робот“ на Беки Чеймбърс, а за отбелязване е и нов роман на Дийн Кунц: „Къщата на края на света“. Предстои излизането на третата част от поредицата „Силоз“ – „Прах“ на Хю Хауи, а вниманието привлича и фентъзито „Пет пречупени остриета“ на Мей Корланд.
От вездесъщия Брандън Сандерсън не спират да валят новини, ще посоча само предстоящата „Юми и художникът на кошмари“, новата „Озарения“ и новото издание на „Елантрис“.
В комиксите няма как да не бъде отличен „Жокера: Омнибус“, създаден по идея на Artline Studios и с корица от българския художник Тодор Христов. Добавям три комикса за неговия архивраг: „Батман: Дългият Хелоуин“ на Джеф Лоуб, „Батман: Година първа“ и „Батман: Завръщането на Черния рицар“ на Франк Милър, а няма как да пропусна и четвъртия том на The Sandman – „Сезон на мъгли“ на Нийл Геймън. За отбелязване е и „Дюн: Династията Атреиди“, написана от Браян Хърбърт и Кевин Дж. Андерсън и илюстрирана от художника Дев Праманик.
Нови издания получиха знаковите истории на Даян Уейн Джоунс – „Подвижният замък на Хоул“, „Къща на много пътеки“ и „Замък в небето“.
А с логото на Oz Books тук ще откриете и двете им нови книги: „Бакалницата „Небе и земя“ на Джеймс Макбрайд и „Изгубената книжарница“ на Иви Уудс.
Ако сте пропуснали:
“Архив на малцината, родени в космоса” на Беки Чеймбърс
„Деца на времето“ на Ейдриън Чайковски
„Да спиш в море от звезди“ на Кристофър Паолини
„Бард“, щанд №324
Една от най-добрите книги, които прочетох тази година, е „Материалният свят“ на Ед Конуей, заслужено включване в моите топпрепоръки. Силно ми препоръчаха пък една по-стара книга на издателството: „Аз съм Пилигрим“ на Тери Хейс, определено отличителен трилър е, ще видя и другите му заглавия. Едно от събитията на лятото беше „Изригване“ на Майкъл Крайтън и Джеймс Патерсън, има нов роман и от Джеймс Ролинс – „Арктически ангел“, а три нехудожествени привличат вниманието в края на годината – „Да преживееш XXI век – Чомски и Мухика“ на Саул Алвидрес, автобиографията „Сони бой“ на Ал Пачино и „Червеният император“ на Майкъл Шеридан. Не могат да бъдат подминати и две нови издания на емблематични книги – „Аз, роботът“ на Айзък Азимов и „От Русия с любов“ на Иън Флеминг.
Излиза и суперлуксозно издание на „Властелинът на пръстените“ на Дж. Р. Р. Толкин с 50 цветни илюстрации, специална хартия и гравирана карта на Средната земя върху кожена корица.
И само с намигване към едни други времена ще спомена, че това лято прочетох с огромно удоволствие. „Донърджак“ на Роджър Зелазни.
Ако сте пропуснали:
„Богатство“ Ернан Диас
„Космос“ на Карл Сейгън
„Антични светове“ на Майкъл Скот
„Бениториал/Benitorial“, щанд №Б14
Няма да ви е лесно да си изберете книги от този щанд – твърде много изкушения, но ще започна с тези, които прочетох в последните месеци – като „Поляната“ на Робърт Дъгони (третата в поредицата за Трейси Кросуайт след „Гробът на сестра ми“ и „Сетният ѝ дъх“) и „Терапията“ на Себастиан Фитцек, от когото сега излиза нов трилър – „Пакетът“. По лична препоръка на колегите прочетох и ефирната „Градината на самурая“ на Гейл Цукияма, прави бяха, че е чудесен роман.
Сред новите им заглавия задължително ще си взема „Мъжът от сенките“ на Хелън Фийлдс, тя ме впечатли вече силно със „Съвършени останки“ и „Съвършена плячка“. Нов роман има и от Джилиан Макалистър, авторката на „Не тук и не сега“ – „Просто поредната безследно изчезнала“. Впечатление ми направи „Между два океана“ на Кристина Енрикес, а не може да бъде пропусната и „Просторният прозорец“, книга трета от „Поредица от злополучия“ на Лемъни Сникет.
Ако сте пропуснали:
„Студен гранит“ и „Гаснеща светлина“ на Стюарт Макбрайд
„Сирак Х“ на Грег Хъруиц
„Българска илюстрация“, щанд №А18
Бях силно насърчен да споделя къде се намира щандът на „Българска илюстрация“, правя го на драго сърце, а пътем ще споделя и излизането на изглеждащата прекрасно тяхна коледна книга: „Горски писма за Коледа“ на Милена Радева.
„Българска история“, щанд №210
Няма как да не акцентирам на „Моята първа детска азбука. Стихотворения с красиви български думи“ на Ива Колева, момиче с поезия в сърцето. На последната алея пък взех „Записки за България и българите“ на Любен Каравелов, до която не стигнах, но скоро ще. Впечатление ми направи куиз книгата „Познаваш ли българската история?“, мнозина ще посърнат след среща с нея, усещам го, също и „Първа българска граматика“ на Неофит Рилски, един спомен от други времена – „Запознайте се с България“ на Рубън Маркъм и сборникът „Какво НЕ знаем за Българското Средновековие“.
„Вакон“, щанд №206, 42
Прочетох с интерес „Мъртвата планина. Неразказаната истинска история за инцидента при прохода Дятлов“ на Дони Айхар, увлекателно описва и дори се опитва да обясни една от големите загадки на миналия век, а сега със сигурност ще си взема „Лорънс Арабски“ на сър Ранулф Файнс. Нова книга на издателството е „НЕподчинение. Ислямът на реформаторите“ на Мохамед Халаф, а ново издание получи знаковата „Там, където загинаха дърветата“ на Светослав Иванов.
Ако сте пропуснали:
“Днес всички ще умрем по малко” на Емил Затопек
„Нансен“ на Хавиер Качо
„Летящият шотландец – неразбраният гений, вдъхновил света“ на Греъм Обри
„Вижън Букс/Vision Books“, щанд №339
Все така стоически чакаме финала на епичната поредица за детектива Бънк Ромеро на Емил Минчев, но пък все така препоръчвам вече издадените „Нюх“, „Бяс“, „Стръв“, „Мъст“ и „Лов“. Прочетох интересната „Пепеляшка: Окабелена“ от Николай Пеев, хвърлете ѝ един поглед.
Отново на този щанд ще откриете и чудесните книги на изд. „Протон“, от които прочетох през лятото две чудесни истории на Робърт Хайнлайн – „Космическото семейство Стоун“ и „Червената планета“, а до дни излиза и още една – „Ракетния кораб Галилео“.
Ако сте пропуснали:
„Енерган 22“ на Хаим Оливер
„Бъдещи истории“, том 1 и „Бъдещи истории“, том 2 на на Робърт Хайнлайн
„Дамян Яков“, щанд №323
Щастлив съм, че най-сетне прочетох „Човекът – „социално животно“ на Елиът Арънсън, наистина си заслужаваше. Видях много нови интересни детски книги с логото на издателството, но за тях сами ще трябва да се информирате.
Ако сте пропуснали:
“Кръчмата на Калахан” на Спайър Робинсън
„Красива наука. Светът според физиката“ на проф. Джим Ал-Халили
„Тримата мускетари“ на Александър Дюма
„Еднорог“, щанд №305
В последните месеци четох чудесни книги от „Еднорог“ – на първо място, разбира се, абсолютното удоволствие „Клети създания“ на Алистър Грей, която нямаше как да не влезе в топпрепоръките. От любимия Антъни Хоровиц прочетох „Близо до смъртта“, а от Артуро Перес-Реверте – „Ева“. А сега от него излиза нова книга – „Последен случай“.
От Борис Акунин прочетох „Яма“, а сега задължително ще си взема „Доброключенията и разсъжденията на Луций Катин“. Огромен акцент на щанда със сигурност пък ще е „Одисея“ на Стивън Фрай, която идва да увенчае поредицата на „Митове“, „Герои“ и „Троя“. Нов трилър излиза и от Лиз Нюджънт – „Дълбоко под кожата“.
Ако сте пропуснали:
„Огледални убийства“ на Антъни Хоровиц
„Чумни нощи“ на Орхан Памук
„Дяволът и тъмната вода“ на Стюарт Търтън
„Емас“, щанд №315
„Нощната къща“ на Ю Несбьо определено имаше с какво да ме изненада. Продължих и с „Удушвач“ от трилъровата поредица на Ким Фебер и Йени Педерсен, както и прочетох едно по-старо скандинавско криминале: „Слънчева буря“ на Оса Ларшон. От новите акцентът е върху „Черен лед“ на Ирса Сигурдардотир и „Островът с враните“ на Самюел Бьорк, а в знаковата поредица на издателството има цели три нови заглавия: „Одри Хепбърн и блясъкът на звездите“ на Юлияна Вайнберг, „Сорая и Реза Пахлави“ на Бригите Янсон и „Агата Кристи. Любов и романи – един вдъхновяващ живот“ на Зузане Лидер. А, и да не пропусна любимката на младите – „Завръщането на Рейчъл Прайс“ на Холи Джаксън.
Ако сте пропуснали:
„Кестеновия човек“ на Сьорен Свайструп
„Вълче лято“ на Ханс Русенфелт
„Кралят на планината“ на Андерш де ла Моте
„Ентусиаст/Enthusiast“, щанд №202
Бях предизвикан от Захари Карабашлиев да препрочета с други очи „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис, няма да изненадам никого с резултата. На преден панаир пък си взех „Нашето вечно утре“ на Габриел Зевин и за мой срам още не съм стигнал до нея. Видях интересни нови издания на знакови заглавия тук – „Габриела, карамфил и канела“ на Жоржи Амаду, „Пет седмици в балон“ на Жул Верн и „Възможност за остров“ на Мишел Уелбек.
Ще разгледам и „Октоподеният случай на детектива Филип“ на Сотир Гелев и Пенко Гелев.
Ако сте пропуснали:
„Посланическото градче“ на Чайна Миевил
„Линдберг. Приключенията на мишлето летец“ на Торбен Кулман
„Ера“, щанд №332
Скоро не съм чел книга на „Ера“, което си е чист пропуск, издават чудесни заглавия – бих акцентирал на „Ние си принадлежим“ на Роберто Савиано и трилъри от доказани автори като Джефри Дивър и Изабела Малдонадо – „Убийствено близо“ и Крис Картър – „Възмездие“, а често забелязвах в каталозите „Първата лъжа печели“ на Ашли Елстън.
Ако сте пропуснали:
„Изобретяването на звука“ на Чък Паланюк
„И никога не я откриха“ на Ремигиуш Мруз
„Написано с кръв“ на Крис Картър
„Ерго“, щанд №А16
„Херкулес“ на Миленко Йергович определено заслужава внимание, а от новите книги на издателството впечатление ми направиха фантастичният сборник „Последен ход“ на Мануел де Педроло, „Време размирно“ на Бронислав Вилдщайн и „Ноември“ на Алена Морнщайнова. Акцент ще бъде и вторият том на „Успоредни животописи“ на Плутарх.
Ако сте пропуснали:
„Една и съща жена“ на Данила Райчева
„Тринайсетте дни на полицейския детектив Марцел Фабиан“ на Робърт Хас
„Майната им на хилядата динара“ на Борис Дежулович
„Ерове“, щанд №301
Едно малко бижу е „Човекът, който засаждаше дървета“ на Жан Жионо, обърнете ѝ внимание. Искам да обърна изрично внимаие и на новото издание на един изключителен сборник – „Кървави разкази“ на Александър Чакъров, а книга с кратка проза е излязла и от Светослав Дончев – „Насаме с мъртвец“. Друга книга от наш автор, която бих разгледал, е „Новото кралство“ на Димитър И. Димитров, както и новото издание на „Да пробудиш драконче / Царска заръка“ на Николай Теллалов.
Във фантастичния сектор определено се отличава „Пришълците: Фаланги“ на Скот Сиглър, внимание привлича и фентъзито „Тронът на базилиск“ на Грег Кийс, както и новото издание на „Дим и огледала. Кратки измислици и магийки“ на Нийл Геймън.
Ако сте пропуснали:
„Дръзките контрабандисти от Тимбукту „ на Джошуа Хамър
„Пороците на Токио“ на Джейк Аделстийн
„Евангелие на отровното дърво“ на Барбара Кингсолвър
„Жанет 45“, щанд №325
Гостуването на Михаил Зигар беше знаково събитие тая есен, а книгата му „Война и наказание“ е сред най-важните, издавани у нас, един от малкото гласове срещу смазващата пропаганда, която владее умовете на повечето хора. Препоръчвам силно и предишните му издадени книги – „Империята трябва да умре“ и „Всички са свободни“, незаобиколими са в разбирането за събитията в началото и края на миналия век. Тук може би трябва да добавя и друга важна преводна книга на издателството – „Моята любима страна“ на Елена Костюченко.
Друга изключителна книга заслужава също специално внимание – „Капитал. Изригването на Делхи“ на Рана Дасгупта, и тя заслужено е в топпрепоръките ми. В изминалите месеци прочетох и отличителната „Направени от вина“ на Йоанна Елми, както и новото прераждане на „Случаят Джем“ на Вера Мутафчиева (преизадоха и нейната „Алкивиад Велики“ наскоро).
Безспорно книгата на есента беше „Градинарят и смъртта“ на Георги Господинов, а с интерес очаквам дебютния роман на Виолета Радкова „И леглото ни е зеленина“. Четох силни думи за „Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова и „Дъжд“ на Кармен Мишу.
Ако сте пропуснали:
„Диктатори, трактори и други приключения“ на Димитър Кенаров
„Кукувича прежда“ на Христо Карастоянов
„Дом за начинаещи“ на Емануил А. Видински
„Ибис“, щанд №311
Това лято на един критски плаж се забавлявах с „Подобрен“ на Блейк Крауч, неговите книги винаги изследват интересни територии.
Ако сте пропуснали:
„Носферату“ на Джо Хил
„Челюсти“ на Питър Бенчли
„Променлива реалност“ на Блейк Крауч
„Изток-Запад“, щанд №423
През лятото имах удоволствието да прочета „Магистрала „Линкълн“ от автора на изключителната „Един аристократ в Москва“ Еймър Тауълс. Нехудожествената „Изчезващата лъжица“ на Сам Кийн ми отвори очите за куп неща, които не знаех, а тези дни прочетох и чудесната нова книга на Ювал Ноа Харари – „Nexus. Кратка история на информационните мрежи от каменната епоха до ерата на изкуствения интелект“, ще пиша за нея в блога скоро.
От новите исторически книги на издателството бих отличил „България: кратки хроники. Книга I“ на Пламен Павлов, „Пътеводител в Средновековието“ на Антъни Бейл и „История на Китай“ на Майкъл Уд, а от психологическите – „Моят път към себе си“ на Ървин Ялом, „Ръководство за справяне със стреса… и защо зебрите нямат язва“ на Робърт М. Саполски и новото издание на „Да пробудиш героите в теб“ на Каръл Пирсън.
В художествените видях нов роман на Дийн Кунц – „След смъртта“, а задължителен за отбелязване е и романът „Маслени бои и мрамор“ на Стефани Стори.
Впечатление ми направи и сборникът „Истории с животни“ на Марк Твен.
Ако сте пропуснали:
“1453. Падането на Константинопол” на Роджър Кроули
„Гробището на забравените книги“ на Карлос Руис Сафон
„Метрополис“ на Бен Уилсън
„Кибеа“, щанд №337
Прочетох с интерес „Когато тялото казва НЕ: Цената на скрития стрес“ на Габор Мате, а от новите книги на издателството впечатление ми направиха „Магията на покоя“ на д-р Сара К. Медник, „Крадецът на спомени и тайните на паметта. Медицинска мистерия“ на Лорън Агуайър и новите издания на „Изкуството да бъдеш“ и „Да имаш или да бъдеш“ на Ерих Фром.
Ако сте пропуснали – поредицата „Пръстенът на нибелунга“ по либретото на операта на Рихард Вагнер с автор Елена Павлова и илюстрации на Петър Станимиров: „Рейнско злато“, „Валкирия“, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“.
„Книгомания“, щанд №111
„За войните“ на Майкъл Ман определено привлече вниманието ми, а една дълго чакана книга най-сетне ще се появи и на български език: „Не може да ме нарани“ на Дейвид Гогинс. Няма как да не се спомене и биографията „Алеко Константинов. Das Wunderkind“ на Иво Милев, както и новата книга на познатия пътешественически дует Николай Генов и Румяна Николова: „Голяма книга за 9 страни от Латинска Америка“, а докато пишех, видях и информацията за „Светът. Кратка енциклопедия“, подготвена от научно-редакционния екип на Научноинформационен център „Българска енциклопедия“ – БАН.
„Колибри“, щанд №314
„Недоумение“ на Ричард Пауърс заслужаваше да влезе в топ препоръките, също както предишната му изключителна книга – „Дървесна история“. Истинско удоволствие беше и „Нефритен град“ на Фонда Лий, а преди дни прочетох и „Коприва и кости“ на Т. Кингфишър, една определено различна фентъзи приказка. Любимият Жоел Дикер отново не разочарова в „Диво животно“ (има нови издания и на предишните му книги), а два много различни трилъра ми направиха впечатление – класиката „Колекционерът“ на Джон Фаулз и „Ще те намеря“ на Харлан Коубън.
От новите им заглавия за мен трябва да се отбележи изрично „Нож. Размисли след опит за убийство“ на Салман Рушди, както и два трилъра от обичани актьори: „Смъртоносна игра“ на Майкъл Кейн и „Ема“ на Жан Рено. Бих добавил с радост нова книга от любим автор – „Ана. Приказка за климата и околната среда“ на Юстайн Гордер, а важно ми се струва и новото издание на „Изцелението Шопенхауер“ на Ървин Д. Ялом, както и на обичаната „Закуска в „Тифани“ на Труман Капоти.
Изключителната класическа поредица на издателството се обогати с „Обслужвал съм английския крал. Прекалено шумна самота. Строго охранявани влакове“ на Бохумил Храбал, „Носорог. Плешивата певица и други пиеси“ на Йожен Йонеско и „Смърт във Венеция“ и други новели“ на Томас Ман, а в тоя ред на мисли неизбежни са „Авиньонски квинтет: Констанс, Себастиан, Квинкс“ на Лорънс Дърел и „Врящото гърне“ на Емил Зола. А как да не спомена и „Песни и романси“ на Федерико Гарсия Лорка и „Стиховете на Капитана“ на Пабло Неруда…
Двата тома „Моите истории“ на Георги Борисов заслужават внимание, а тук бих добавил и втори том на изследването „Българската литература през XXI век (2000 – 2022)“ на проф. Милена Кирова.
Сред детските книги се отличават „Всички приказки на Оскар Уайлд“ с илюстрации на Ясен Гюзелев, „Отвъд огледалото и какво Алиса видя там“ на Луис Карол и с илюстрации на Бенжамен Лакомб и „Италиански приказки (преразказани от Итало Калвино)“.
Ако сте пропуснали:
„Безкраят в стрък тръстика“ на Ирене Вайехо
„Странстващата Земя“ и трилогията „Земното минало“ на Лиу Цъсин
„Докъде се издигаме в мрака“ на Секуоя Нагамацу
„Кръг“, щанд №410
В момента чета „Съпричастният“ на Виет Тан Нгуен, ще пиша за нея след панаира някъде. За мен лично най-важно е излизането на „Сингапурска хватка“ на Дж. Г. Фарел, от когото прочетох изключителната „Обсадата на Кришнапур“. На голямо внимание ще се радва новото издание на „Парижката Света Богородица“ на Виктор Юго, а нови издания в знаковата колекция с книги на Кърт Вонегът са „Времетръс“ и „Бог да ви поживи, господин Роузуотър“.
Ново издание получават и „Плажът“ на Алекс Гарланд, разкази на Антон П. Чехов в „И тъй, шаранът се побърка“, „Четецът“ на Бернхард Шлинк (от него излезе и романът „Внучката“), както и избраните разкази на Франц Кафка в „Завръщане у дома“. Отделно бих искал да акентирам и върху „Пътят на любовта“ на Алис Мънро, а интерес предизвиква определено и „Тодор Живков. Власт – свидетели, участници“ на Иван Бакалов.
Ако сте пропуснали:
„Кланица пет“ на Кърт Вонегът
„Път от кости“ на Кристофър Голдън
„Кеят на злото“ на Греъм Грийн
„Лабиринт“, щанд №110
Това лято прочетох „Бърнамският лес“ на Елинор Катън, препоръчвам, а сега със сигурност ще обърна внимание на „В орбита“ на Саманта Харви, актуалната носителка на „Букър“, и на „Кога престанахме да разбираме света“ на Бенхамин Лабатут. От издателството акцентират пък на „Северната гора“ на Даниъл Мейсън, „Времето на стария Бог“ на Себастиан Бари, „Джентълменът от Перу“ на Андре Асиман и „Колко опасно е да пушиш в леглото“ на Мариана Енрикес.
А за панаира излиза и „Вива Фрида“ на Жерар дьо Кортанс.
Ако сте пропуснали:
“Крехко равновесие” на Рохинтън Мистри
„Власти и престоли. Нова история на Средновековието“ на Дан Джоунс
„Седемте луни на Мали Алмейда“ на Шехан Карунатилака
„Леге Артис“, щанд №310
През лятото прочетох третата книга от поредицата „Пътуване във времето“ на Ерик-Еманюел Шмит – „Мрачно слънце“, а сега от него излиза кратка повест, посветена на Мария Калас – „Съперницата“. Голямото събитие не само на този щанд ще е както излизането на романа „Черна захар“, така и гостуването на автора му Мигел Бонфоа на 10 декември от 17:00 ч. в Мраморно фоайе на НДК. На внимание от сериозните читатели ще се радват и „Най-тайната памет на хората“ на Мохамед М. Сар и „ЕОН – Изследвания върху символиката на цялостната личност“ на К. Г. Юнг.
Ако сте пропуснали:
„Съвременният човек в търсене на душа“ на К. Г. Юнг
“Корените на небето” на Ромен Гари
„Човешката любов“ на Андрей Макин
„Лемур/Lemur“, щанд №420
Определено нямам търпение да си взема „Дъщеря на пепелта“ на Илария Тути, третата книга за главен комисар Тереза Баталия след „Цветя над ада“ и „Спящата нимфа“. От издателството акцентират на отбраните си заглавия като „Дъщерите на цветята“ на Теса Колинс, „Имението. Бляскави времена“ на Ане Якобс, „Парижка улица в дъждовен ден“ на Изабел Рио Ново и особено „Да спасиш огъня“ на Итамар Виейра Жуниор, автор на обичаната им „Торто арадо“.
Ако сте пропуснали:
„Шепотът на пчелите“ на София Сеговия
„Малинверно“ на Доменико Дара
„Лудите от улица „Мазур“ на Жоао Пинто Коелю
„Лист“, щанд №417
Впечатляваща книга е „Нобел: Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди“ на Ингрид Карлберг. От новите заглавия на издателството впечатление ми направиха „Пророческа песен“ на Пол Линч, „Пиеси: Стъклената менажерия. Трамвай „Желание”. Френският квартал“ на Тенеси Уилямс и „Каква е тази врява. Стихотворения за деца“ на Елисавета Багряна.
Ако сте пропуснали:
„Момчетата от „Никел“ на Колсън Уайтхед
„Кладата на суетата“ на Том Улф
„Приключенията на Оги Марч“ на нобеловия лауреат Сол Белоу
„Локус/Intense“, щанд №106
Дълго отлагана среща беше тази с „Невромантик“ на Уилям Гибсън, силна препоръка за този пророчески роман. Прочетох с удоволствие новия трилър на Райли Сейгър – „Къщата отвъд езерото“, а отново ще препоръчам и „Лодкарят“ на Джъстин Кронин, заслужава си. Нови книги на издателството са „Мярката на живота ти“ на Ники Ърлик и „Всичко, което търсиш, се крие в библиотеката“ на Мичико Аояма, а на постера им за коледния панаир се е промъкнала една предостояща изненада – „Животът невъзможен“ на Мат Хейг.
И отново бих искал да акцентирам на книга, която може да намерите само на щанда: мащабното изследване „Елена от Троя“ на Бетани Хюз.
Ако сте пропуснали:
„Последните момичета“на Райли Сейгър
“Те живеят в нощта” на Денис Лихейн
“Изкуството на победата” на Фил Найт
„Мармот“, щанд №425
Чудесното детско издателство „Мармот“ винаги имат с какво да зарадват, мен успяха както с новото издание на „Шантавия до шия“ на Радостина Николова, така и с нейното продължение: „Шантавия до шия 2. Операция „Крилце или кълка“. Направи ми впечатление и „Франк Айнщайн и Мозъчният усилвател“ на Джон Шеска, а от издателството акцентират на първата книга от поредицата „Спомени от гората“ на Микаел Брен-Арно.
„Обсидиан“, щанд №116
Ако нещо е сигурно, то е, че всеки месец чета по някоя книга на „Обсидиан“, с професионална вещина те осигуряват регулярно чудесни трилъри – в последните месеци четох „Само лъжи“, „Мъжът от влака в 6:20“ и „Недовършена работа“ на Дейвид Балдачи, сборника „Минимален риск“ на Лий Чайлд, „Призраци на Камино“, която завърши трилогията, започната с „Остров Камино“ и „Ветрове над Камино“, на Джон Гришам, както и „Уестпорт“ на Джеймс Коми, която се оказа доста различен трилър от дебютния му „Сентрал Парк Уест“. И изрично трябва да отбележа по-различната „Пазачът“ на Рон Раш, препоръчвам я.
Сега – новите издания. Излезе „На тъмната страна“ на Лий Чайлд, както и сборника „Несправедливо осъдени. Истински случаи на съдебни грешки“ на Джон Гришам. От издателството акцентират на историческия роман „Маестра“ на Трейси Шевалие, както и на новото издание на „Конклав“ на Робърт Харис, от когото се очаква и нова книга – „Пропаст“! Друго ново издание е това на „История на света в 10 1/2 глави“ на Джулиан Барнс, а внимание привлича и дебютният трилър на Беа Фицджералд „Пред камерите“.
И изрично трябва да се отбележи „За свободата“ на Тимъти Снайдър.
Ако сте пропуснали:
“Смъртта не е решение” на Майкъл Корита
„Съучастници“ на Стив Кавана
„Инструкторът“ на Питър Хелър
„Панорама“, щанд №А27
Издателството акцентира на „Чагин“ на Евгений Водолазкин и двуезичната албумна монография на проф. Милена Георгиева „Говорът на цветята. Анна-Хен Йосифова (1872-1931)“. Наскоро е излязла и „Смъртта на една дама“ на Льоренс Вилялонга.
Ако сте пропуснали:
„Никеч. Танцът на живота“ на Паулина Шизиане
„Ангелът на атентата“ на Светислав Басара
„Случаите на комисар Кроче“ на Рикардо Пиля
„Парадокс“, щанд №Б9
Едно от големите събития на годината е новото издание на „Горски цар“ на Мишел Турние, художникът Дамян Дамянов ми е говорил с много любов за тази книга. От издателството акцентират и на романа-пъзел „Петте кьошета“ на Панайот Карагьозов. А буквално малко преди да пусна този текст видях и новината, че излиза нова книга от Юрий Андрухович – „Радио нощ“!
Ако сте пропуснали:
„Страхливци“ на Йозеф Шкворецкиг
“Цинковите момчета” на Светлана Алексиевич
„Цивилизации“ на Лоран Бине
„Пепърмил Букс“, щанд №416
Така и не стигнах до „Киндлинг“ на Трейси Чи и „Хората от платформа №5“ на Клеър Пули, но ще се случи скоро. Най-много внимание от новите заглавия на издателството ще получи, мисля, „Кръв над Светъл пристан“ на М. Л. Уанг. а други интригуващи са „Кафене „Пълнолуние“ на Маи Мочизуки и „Момчето и кучето“ на Сейшу Хасе.
Ако сте пропуснали:
„Бунтът на Сеул“ на Акси О
„Приказки от военни времена“ на Акиюки Носака
„Дисквалифициран като човек“ на Осаму Дазай
„Пергамент прес“, щанд №201
Три нови сборника ми привлякоха вниманието към този щанд: „Зимни приказки“ под съставителството на Станимир Йотов, „Пленяването на времето“ на Л. Франк Баум и „Най-хубавите разкази на О. Хенри“, не се сещам за по-добра компания за зимните вечери от него. От издателството акцентират и на романа „Аутсайдерите“ на С. Е. Хинтън, препоръчван и от любимия Маркъс Зюсак.
Ако сте пропуснали:
“Кървав меридиан” и „Тук няма място за старци“ на Кормак Маккарти
“Мостът на Клей” на Маркъс Зюсак
“Тихата вяра в ангели” на Р. Дж. Елъри
„Персей“, „Изида“, щанд №211, №335
Честита 20-годишнина на изд. „Персей“!
Една от отличителните книги на есента беше „История на пчелите“ на Мая Люнде, а преди нея прочетох и „Гневът на самодивите“ на албанския писател Григор Бануши. Сред новите заглавия на издателството се отличават „Ангел в нощта“ на Пламен Тотев, издание по случай юбилея на издателството, „Хвани заека“ на Лана Басташич, срещата с която е на 10 декември от 14 ч. в Мраморното фоайе на НДК, и „Късно лято. Роман за любовта на Ибсен и Емилие Бардах“ на Атле Нес.
А точно на панаира излиза и новата книга на Том Егеланд – „Мистерията на мумията“.
Ако сте пропуснали:
„Голямата война“ на Александър Гаталица
„Дронът“ на Уни Линдел
„Същински ангели“ на Мортен Пепе
„Попов мост“, щанд №101
Книгите на Стоян Николов-Торлака са една вечна препоръка от мен – от последната му издадена, „Аз, ваксинаторът“, през сборника „Разкази за маса“, та до пустиняшката трилогия “Северозападен романь”, “Автономията????”, “Май ше ни бъде…”.
„Про Бук/Pro Book“, щанд №107, 331
Една от сигурните ми придобивки от този панаир ще бъде биографията на Володимир Зеленски „Шоуменът“ на Саймън Шустър. Със сигурност пък огромно внимание ще привлече красивото издание на „Муртаг“ на Кристофър Паолини, както и новите издания на поредицата „Нокът“ на Джули Кагава.
Ако сте пропуснали:
„Джурасик парк“ и „Изгубеният свят“ на Майкъл Крайтън
„Прозорец“, щанд №212
С удоволствие прочетох „Нерон“ на Антъни Еверит и Роди Ашуърт, много различен от обичайния образ на римския император показват. Сред новите заглавия на издателството се отличават „Тесният друм между желанията“ на Патрик Ротфус, новото издание на „Книга за изгубените неща“ и нейното продължение „Страната на изгубените неща“ на Джон Конъли, както и романът „Другият край на морето“ на Алисън Глик. Сред нехудожествените трябва да се отбележат „Генерал Никола Михов: Личен дневник и протоколи от Народния съд“, научнопопулярната „Най-кратката история на света. Разказ за Вселената, Земята и човека“ на Дейвид Бейкър и „Пътеводител за абсолютно всичко“ на Адам Ръдърфорд и Хана Фрай.
Излезе и още едно мащабно изследване от Серхий Плохий – „Изгубено царство“.
Ако сте пропуснали:
„Средното море. История на Средиземноморието“ на Джон Джулиъс Норуич
“Евангелие на змиорките” на Патрик Свенсон
„Най-кратката история на Китай“ на Линда Джайвин
„Рива“, щанд №313
След страхотния трилър „Шепнещият“ излезе и „Хипотезата на злото“ на Донато Каризи, а Брайън Кокс и Джеф Форшоу зададоха важния въпрос „Защо E=mc²?“. Сред новите книги на издателството се отличават „Будителите днес“ на Ива Дойчинова, „Македония – една история в две метафори“ на Александър Кертин и „Потулена София“ на Тони Николов, както и „Жените във властта“ под редакцията на Ан Фюлда.
Ако сте пропуснали:
„Гибелта на една империя“ на Егор Гайдар
„Момиче А“ на Абигейл Дийн
„Вдън нещата“ на Христо Кърджилов
„Слънце“, щанд №204
Излезе ново издание на „Изпитанието на Розара“ на Никола Чалъков, която тъкмо бе публикувана и на английски в САЩ. И е важно да се припомни за една знакова книга, която добре обяснява що е това закон „Магнитски“ и защо е важен: „Заповед за арест“ на Бил Браудър.
„Софтпрес“, щанд №117
Честита 30-годишнина на изд. „Софтпрес“!
Толкова чаканата биография на Илон Мъск от големия Уолтър Айзъксън е вече тук и не е голяма изненада, че влиза в топпрепоръките ми, този човек променя света като никой друг, въпросът е в каква посока. Няма съмнение, че една от книгите на есента е „Нишка“ на Виктория Бешлийска, а с нови книги ще се представят и Мария Пеева – „Риалити“, и Цветелина Цветкова с изненадващата детска „Нищимошката“. Излиа и поредния том на криминалната поредица на Луиз Пени – „Сивият вълк“.
С почит към напусналия ни Любомир Николов препоръчвам двата тома на неговата „Приказна златна съкровищница“ (том 2).
Ако сте пропуснали:
„Змийско гнездо“ на Джон Вердън
„Ловът“ на Луси Фоли
„Пазител на портите“ на Джеймс Бърн
„Труд“, щанд №203
За мен лично голямата новина на есента беше излизането на мащабната биография „Кисинджър“ на Уолтър Айзъксън, а е редно да допълня и последната издадена книга от Хенри Кисинджър в съавторство с Ерик Шмит и Даниел Хутенлохер: „Ерата на изкуствения интелект и нашето човешко бъдеще“. Знаково заглавие на този щанд ще бъде обновената „Световна футболна енциклопедия 2024. Специално издание“ на Румен Пайташев, ще греят и новите издания на всички части на „Хрониките на Нарния“ на К. С. Луис, а със сигурност не може да бъде подмината и биографичната „Тая жена животът. Йордан Радичков – от Дописник до Класик“ на Пенчо Ковачев.
Ако сте пропуснали:
„Лидерство. Шест трактата за световната стратегия“ на Хенри Кисинджър
„Обратно броене 1945“ на Крис Уолъс и Мич Уайс
„История на Първата световна война“ на Базил Лидъл Харт
„Унискорп“, щанд №113
„Semper idem“ на Джордже Лебович определено е от отличителните книги на годината, а очакването ми е да има голям интерес към „Далече от Луизиана“ на Лус Габас, авторка на обичаната „Палми в снега“. Излезе още един мащабен исторически роман от Бьорн Андреас Бюл-Хансен: „Йомсвикинг: Падането на кралете“, а задължително трябва да се отбележи новото издание на „Опиянението от промяната“ на Стефан Цвайг.
И няма да забравя – нов роман в знаковата поредица на Бърнард Корнуел идва – „Орелът на Шарп“!
Ако сте пропуснали:
“Мусолини. Синът на века”на Антонио Скурати
„Йомсвикинг“на Бьорн Андрес Бюл-Хансен
„Когато планините падат“ на Чингиз Айтматов
„Фама“, щанд №411
Няма как да бъде подмината излизащата за първи път на български „Обсадно положение“ на Албер Камю, друго ново знаково заглавие е „Екзистенциализмът е хуманизъм“ на Жан-Пол Сартр, а е важно и да се отбележи изданието с твърди корици на „Сидхарта“ на Херман Хесе, както и новия превод на „Мадам Бовари“ на Гюстав Флобер.
И няма как да пропусна Новината, че Емил Тонев се завръща с нов роман – „Жив“!
Фондация „Комунитас“, щанд №405
Едно от най-забележителните издания на годината е „Животът през Средновековието. Антология“ под съставителството на Цочо Бояджиев и Тони Николов. На последния панаир си взех от тях „Тежък маршрут“ на Евгения Гинзбург, ще стигна и до нея, а си струва да припомня и знаковите „Прочити на Данте“ на Владимир Градев.
Ако сте пропуснали:
„Всичко тече“ на Василий Гросман
„Колимски разкази“ на Варлам Шаламов
„Чарли Уайлд/Charly Wilde“, щанд №422
На най-пъстрия и усмихнат щанд отново ще ви очакват внимателно подбрани заглавия, обогатени с цветни порезки, подаръчни кутии и всякакви джунджурии за запалените читатели – знам, че тук ще има „Коледно сияние“ на Карън Суон в още по-празничен вид, пък другото ще откриете сами.
„Хермес“, щанд №333
След знаковото гостуване на португалския писател Жoзe Poдpигeш дyш Caнтyш на есенната алея сега излиза и нов роман от него: „Тайната на Спиноза“. Още по-голяма новина пък е едно друго гостуване – на големия румънски писател Мирча Картареску, който ще представи романа си „Теодорос“ на 10 декември, вторник, от 18:30 ч. в „Мраморно фоайе“, а среща за вземане на автограф с него ще има на 11 декември, сряда, от 18:00 ч., на щанда на издателството.
За отбелязване е, че идва и нов трилър от любимия Даниъл Силва – „Смърт в Корнуол“, а едни от най-търсените заглавия със сигурност ще са историческите „Усмивката на Катерина – майката на Леонардо“ на Карло Вече и свързаната и с нашата история „Принцесата от „Бухенвалд“ на Ана Андреу Бакеро.
Няма как да се пропусне новото издание на „Кръстоносци“ на Хенрих Сенкевич, както и на „Хрътката“ на Владимир Зарев. Отделно трябва да се спомене сборникът „Произведено в провинцията. 30 разказа“ на Георги Мишев.
Към децата са насочени „Фактопия: Тръгни по следите на 400 факта“ и „Фактопия: 400 факта за животни“ на на Кейт Хейл.
Ако сте пропуснали:
„Корабът на сирените“ на Александър Секулов
„Живот на нашата планета“ на сър Дейвид Атънбъро
„Ловецът на пеперуди“ на Костадин Костадинов
Благодаря на всички, които са стигнали до края – ако трудът ми ви е бил полезен, ще се радвам да го споделите.