Докато други компании проектират красив хардуер, нямат равни в областта на маркетинга, наемат страхотни адвокати и произвеждат огромни количества продукция, нито една не е в състояние да прави толкова интуитивен, грижливо разработен и забавен софтуер. Ако в продуктите на Apple има някаква магия, то тя се крие в софтуера. Ще ви разкажа как създадохме някои от най-важните софтуери в историята на компанията.
Никога не съм бил почитател на Apple, още по-малко на Стив Джобс. В крайна сметка прочетох биографията за него, написана от Уолтър Айзаксън – и макар пак да не му станах почитател в тесния смисъл на думата, започнах да изпитвам неохотно възхищение към него. По сходен начин се възхищавам и на Елън Мъск, макар че той осъществява космически мечти, които силно ме вълнуват – и все пак и двамата са истински тирани и чудовища, които умеят както да вдъхновяват, така и да изстискват и захвърлят хората около себе си. И точно тези хора ми станаха още по-интересни, защото те са в сянката на тези двама титани, но вършат реално работата – затова и още при излизането на „Креативен отбор“ на Кен Косиенда, което бе придружено с огромен шум в западните медии, силно се заинтригувах. Не бях правил книга от този тип досега – някаква форма на технологичен мемоар, при това в област, от която нищичко не отбирам: програмиране. Но след като разгледах текста, прецених, че дори аз го разбирам, тоест всеки би го разбрал.
Ще ви разкажа за общността от програмисти в Apple, от която станах част, и как една малка група от интровертни компютърни спецове създаде уеб браузър и операционна система за смартфон с тъчскрийн.
Кен Косиенда пространно проследява своята кариера в Apple, споделя много тайни от кухнята, но това, което мен ме впечатли най-силно, е именно тази еволюционна концепция, която дава и името на книгата. Защото безжалостното окастряне на безбройните идеи и вдъхновението точно кои са задънените улици е това, което според него отличава тази компания от останалите. Точно както в цитатите, които избрах, той пише за програмирането като за поезия – съчетание от гениалност и тежък умствен и физически труд, които се отплащат по един или друг начин.
Аз бях свидетел и участник в тези времена и промени. Започнах да програмирам за iPhone, когато софтуерните инженери и дизайнери по този секретен проект можеха да се поберат в малка заседателна зала. Ако ме попитате за първия iPad, спокойно бих могъл да го нарека К48, вътрешното кодово название, което ние, разработчиците, използвахме преди Стив Джобс и маркетинговият отдел да изберат същинско име на продукта. Днес, когато пиша този увод, стотици милиони хора ползват споменатите продукти на Apple, а ако броите браузърите в Windows и Google Android, ползващи код, базиран на браузъра Safari, за чието разработване помогнах, тогава броят на тези ежедневни потребители става доста повече от един милиард, може би наближава два.
За мен „Креативен отбор“ е сред най-интересните мемоари, които съм имал възможност да прочета – защото не се съсредоточава върху един човек, самият Косиенда си има самочувствие, но то е силно обуздано. Това е по-скоро мемоар за част от исторята на топ технологична компания и начините, по които тя работи чрез облагородяване на идеите чрез еволюционен отбор – точно както в природата. Това е история на съсредоточаване на човешки гений в област, която съществува от едва броени години, и която тъкмо е поела на поход към промяна на света. Златните години на Apple са и златни години за начините, по които комуникираме, работим, слушаме музика, гледаме видео и какво ли още не. И мога да кажа, че неусетно тази книга пося в мене семената на желанието да бъда част от тази легенда. Да видим.
Искам да благодаря на Тодор Кенов за превода, на Ива Колева за редакцията и на Стоян Атанасов за съвършената корица.