След две успешни издания, време е за третото „RATIO“, макар че в милата ни държава в момента се случват всичко друго, но не и рационални неща. Е, за да се откопчите поне за един ден от вакханлията от простотия, невежество, наглост и арогантност, заповядайте в зала 6 на НДК на 9 ноември от 14 часа, за да видите на живо трима великолепни лектори, които ще разказват науката на човешки език.
Писнало ви е от „Канал 3“ и от неизброимите шарлатани, които използват лековерието на хората? Е, ще научим част от тайните на тия професионални лъжци от Пол Зенон, един от най-известните британски илюзионисти с голям опит в представянето на различни трикове, илюзии, измами и паранормални теми, в неговата презентация „Тайните на медиумите“. Зенон има няколкостотин участия в телевизионни предавания и почти 30 години опит в участия пред публика. След като бяга от училище на 11 години, за да направи първата си поява на сцена, а на 15 години вече участва в телевизионни предавания, по-късно късно той започва да изкарва парите си като уличен илюзионист и научава как хората могат да бъдат залъгвани и манипулирани. Пол Зенон прилага своите практически знания за човешката психология и внимание както за добри каузи като разобличаването на псевдонаучни “звезди”, така и за по-практични насоки като книгата “50 начина да спечелиш десетачка” – пълен наръчник за трикове и басове.
Гост на „Рацио“ ще бъде и проф. Матю Коб от университета в Манчестър, който има над 30 години академичен опит, пише за The Guardian и участва в популярното предаване на BBC Wonders of Life. Той ще разкаже за науката зад обонянието, както и очакваме да обясни как червеите могат да подушат синия цвят. Последните изследвания на проф. Коб са фокусирани върху генетично променени ларви със само една обонятелна клетка, изследването на чиято активност позволява да разберем как миризмите се възприемат от носа и как се обработват в мозъка.
За десерт д-р Морис Гринберг, преподавател в Нов български университет, ще разкаже за това как хората вземаме решение в социалните дилеми. Д-р Гринберг е ядрен физик по образование, но академичните му интереси в сферата на когнитивната психология го насочват към въпросите за социалните дилеми и сътрудничеството. Лекцията ще разкаже за изследвания върху поведението на хората в т.нар.. Дилема на затворника, Игра на ултиматум и други игри от теория на игрите, които хвърлят светлина върху механизмите, водещи до понякога парадоксално и ирационално поведение.
Това е за тази есен, ще ви очакваме на 9 ноември, а влизането към зала 6 е през вход А3 от дясната страна на НДК. Билетите остават на цена 10 лв. (6лв. за ученици и студенти) и могат да се закупят онлайн в мрежата на Eventim. Лекциите ще бъдат на български и английски език с осигурен симултанен превод.
Аз за пореден път ще съм там на щанд с рационалните книги на изд. „Изток-Запад“. Ако всичко е наред, за конференцията ще успеем да ви зарадваме с „Бледа синя точица“ на Карл Сейгън и „Сказанието на прадедите“ на Ричард Докинс!