“Терзае ме неутолим порив към далечното. Обичам да бродя из непристъпни морета…” – тези думи на Мелвил съм споменавал и друг път, защото изразяват най-добре вечния човешки порив към моретата и океаните. А какво олицетворява по-добре желанието за власт над тях от най-известните бойни кораби, създавани някога, до един звани да доказват мощта на своите народи. В „The World’s Greatest Battleships: An Illustrated History“ Дейвид Рос повежда на пътешествие, което обикаля цялата земя – да, преобладават британските и американските кораби, но и за повечето други морски нации е отделено място.
Всеки от корабите е представен с мащабна рисунка или снимка, добавена е богата информация за размерите, въоръжението, екипажа, спецификите при построяването и в крайна сметка за съдбата – някои от най-могъщите кораби в историята всъщност така и не получават особена възможност да се докажат, а други са окичени с бойна слава или са жертви на други морски хищници, или – по-късно – от авиацията, която в крайна сметка ще промени изцяло играта.
Достави ми удоволствие да следя играта на котка и мишка между Великите сили – как постоянно усъвършенстват и най-често уголемяват своите бойни кораби, и как най-големите и страховити от тях се строят в отговор на предизвикателствата на друга държава. Строиш съперник за точно определен вражески кораб – и се стремиш да подобриш неговите постижения, за да си създадеш предимство в евентуалната битка. Промяната на материалите, от които са направени, на бордовото въоръжение, на броните, на преминавено от ветроходи към парни двигатели и нататък – постоянната трансформация е единствената константа, която властва из моретата, никой не може да си позволи да изостане в надпреварата, иначе ще я загуби още преди първия изстрел.
Извадих няколко по-интересни за мен откъса, посветени на наистина знакови кораби, включително един шведски, който въпреки всички надежди буквално потъва броени минути след спускането си на вода: доказателство, че никой не е застрахован от грешки. Иначе ме впечатли историята на „Сан Мартин“, победоносен флагмански кораб при мащабна битка срещу Франция, но и предводител на злощастната Велика Армада броени години по-късно. От малко по-късен период е първият британски кораб с три оръдейни палуби и над 100 оръдия на борда, а „Бисмарк“ и „Ямато“ едва ли имат нужда от представяне и са наистина знакови за своите държави. Липсваше ми една „Аврора“ и нейната куриозна съдба, но какво да се прави.